Архив сайта
Май 2022 (21)
Апрель 2022 (34)
Март 2022 (34)
Февраль 2022 (32)
Январь 2022 (34)
Декабрь 2021 (32)
Календарь
«    Май 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру
Опубликовал administrator, 5-07-2010, 17:46


Kocaeli Üniversitesinde öğrenim gören Çerkes öğrenciler Umuttepe Kampüsünde biraraya gelerek yaptıkları mahalli oyunlar ile baharı eğlenceli bir şekilde karşıladılar.Kocaeli Üniversitesinde öğrenim gören Kuzey Kafkasya kökenli öğrencilerin kurmuş oldukları Koukaf (Kocaeli Üniversitesi Kafkas Topluluğu), farklı bölümlerde okuyan Çerkes öğrencileri biraraya getirerek baharı çoşkulu bir biçimde karşıladı. Umuttepe yerleşkesinde gerçekleştirilen organizasyon üniversite öğrencilerinin büyük ilgisini çekti.
Опубликовал administrator, 5-07-2010, 15:33


Duma milletvekilli Adalbi Şagoşev, Nalçik hipodromunda yapılan bombalı eylemin gerçek hedefinin Kabardey-Balkar Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov olduğunu söyledi. Emniyet organlarında çalışma tecrübesi olan biri olarak, bu olayın KBC’de istikrarın teminatı olan Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov’u hedef aldığına eminim” diyen Şageşov, İnguşetya Cumhurbaşkanı Yevkurov ve 2004 Mayıs’ında Çeçenya’da Ahmad Kadirov’a yapılan saldırıları örnek gösterdi. Şhagoşev konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
Опубликовал administrator, 3-07-2010, 21:15


İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meclis üyesi Osman Güdü’nün 21.Mayıs Büyük Çerkes sürgünü hakkında mecliste yaptığı gündem dışı konuşma ve sürgün anıtı ile ilgili talebin mecliste gündeme alınması için İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş’tan talep edilen görüşme 30.06.2010 tarihinde gerçekleşti. Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cihan Candemir, KAFFED Onur Kurulu Üyesi Atay Ceyişakar, Dünya Çerkes Birliği Delegesi Nihat Yılmaz...
Опубликовал administrator, 3-07-2010, 17:15


Yerel yöneticilerin demeç ve söylemeleri ile özellikle resmi niteliklerdeki, yönetimin kendini cumhuriyetin kamuoyu önünde temize çıkartmaya çalışan açıklamalarına da bir ilke olarak, tepki göstermemeye dikkat ediyorum. Bu tip cafcaflı açıklamalar, son iki yıl içerisinde, cumhuriyette yaşayan şahısların, yaşamın her alanında yönetimin icraatlarını ayan-beyan görüp değerlendirebildiği dönemde başladı. Karaçay Çerkes Cumhuriyeti... Ulusal Kurultayı (Parlamento) Başkanı...
Опубликовал administrator, 3-07-2010, 14:30


2 Temmuz 2010 Cuma günü saat 10.30 da Federasyonumuza gelen Mark R. Mineo ya Federasyonumuzun çalışmaları hakkında bilgiler ve tanıtıcı materyaller verildi. Mineo’nun sorusu üzerine Türkiye ve genel olarak diasporamız hakkında detaylı bilgi ve rakamlar verildi. Federasyonumuzun genel olarak Kafkasya ve özel olarak ta Abhazya konusundaki düşünceleri, bölgeye bakışı, Abhazya’ya batının uyguladığı izolasyon ve bunun getirdiği olumsuzluklar gibi bir çok konuda Mark R. Mineo’ya bilgiler aktarıldı.
Опубликовал administrator, 1-07-2010, 16:30


Toplantının konusu Adıge dili ve kültürünün korunması ve geliştirilmesi, gençlerin etnik anlaşma ve hoşgörü ruhuyla eğitilmeleriydi. Cumhuriyet başkanı katılımcıların sivil kitle örgütlerinin yerel yönetimler düzeyinde desteklenmesi için öne sürdükleri argümanları onayladı. Adıge Cumhuriyeti başkanı Aslan Thakuşin AC Hükümet binası başkanlık salonunda Adıge Xase aktivistlerini kabul ederek birlikte bir çalışma toplantısı yaptılar. Toplantının konusu Adıge dili ve kültürünün korunması ve geliştirilmesi.
Опубликовал administrator, 27-06-2010, 17:28


Günümüze kadar, büyük emek ve fedakarlıklarla getirilen derneklerimiz toplumumuzun tek buluşma ortamı olmuştur. Ancak, toplumsal sorunlarımızın yoğunluğu ve karmaşıklığı yöneticilerimizden beklentileri arttırmaktadır. Bu nedenle derneklerimizin kendi tarihini, kültürünü, temel politikaları ve profesyonel yöneticilik tekniklerini bilen kişiler tarafından yönetilmesi, yönlendirilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle toplumsal sorunlarımıza duyarlı, kadro olabilecek gençlerin desteklenerek...
Опубликовал administrator, 24-06-2010, 17:48


Abhazya Cumhuriyeti resmi haber ajansı "Apsnıpress" bildirdiğine göre, Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile Abhazya Cumhuriyeti Kültür Bakanları arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Abhazya'nın başkenti Sohum'da Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanı Gazi Çemişo ve Abhazya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Nugzar Logua, iki bakanlık arasında işbirliği yapılmasını içeren anlaşmayı imzaladılar. Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile Abhazya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmaya göre.
Опубликовал administrator, 21-06-2010, 20:20


Adıge Xase delegasyonu Adıgey ve Karaçay-Çerkes Adıge Xase liderleri Hapay Arambıy ve Çerkes Muhamed başkanlığında geçen hafta sonuna doğru Sohum’da Abhazya Başkanı Sergey Bagapş ile görüştüler. Konuklar, yalnızca Rusya’daki Adıge Xaselerin değil (Krasnodar Adıge Xase hariç) dış ülke üyelerinin de olduğu DÇB’nin de görüşlerini kardeş cumhuriyete ilettiler. Adıgey Adıge Xase Başkanı Hapay Arambıy’in Natpress’e verdiği bilgiye göre görüşme oldukça verimli geçti.
Опубликовал administrator, 21-06-2010, 13:45


Dünya Çerkes Birliği Başkan Yardımcısı ve Kabardey-Balkar’daki Adıge Khase’nin başkanı Muhammed Hafıtse’nin 8 Mayıs’ta Nalçik’teki DÇB olağan toplantısında diasporadan geri dönüşlerle ilgili listeler hazırlanmasına karar verdikleri yönündeki açıklamadan geri adım atıldı. DÇB Başkanı Kanşoubi Ajahov, diasporadan toplu dönüş beklenmediğini ve listelerin hazırlanmasının da sözkonusu olmadığını söyledi. Rusya’nın ‘Geri dönüş kanununa’ uygun olarak geri dönüş meselesiyle ilgileneceklerini kaydetti.