Архив сайта
Май 2022 (21)
Апрель 2022 (34)
Март 2022 (34)
Февраль 2022 (32)
Январь 2022 (34)
Декабрь 2021 (32)
Календарь
«    Май 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру
Опубликовал administrator, 17-04-2011, 21:59


10 Soruda Vizesiz Rusya: Püf Noktalarına Dikkat Edin, Kapıdan Geri Dönmeyin!Vizesiz kaç gün kalabilirsiniz? Pasaportunuzun süresi ne kadar olmalı? Sadece elinizde pasaportunuzla Rusya'ya rahatça girebilir misiniz? Hangi anketi doldurmanız şart? Vizesiz rejim "polise kayıt" zorunluluğunu kaldırıyor mu? Girişte ne kadar nakit parayı dejklare etmeksizin sokabilirsiniz? Daha fazla para varsa ne yapmalısınız? Otelde değil, arkadaşınızın evinde kalacaksanız durum değişiyor mu? İşadamı olarak da 30 gün vizesiz girebilir misiniz? TürkRus.Com, vizesiz rejimi 10 soruda özetliyor:
Опубликовал administrator, 13-04-2011, 19:46


Çerkes Araştırmaları Grubu İlk Semineri İstanbul’da Düzenlendi Çerkes Araştırmaları Grubu "Kavramsal Açıdan Diasporik Siyaset ve Türkiye Çerkesleri Örneği" başlığıyla ilk toplantısını 9 Nisan 2011 Cumartesi günü saat 15:00'te Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nün Beyoğlu'ndaki binasında gerçekleştirdi. Toplantıya Kanada York Üniversitesi'nden sosyolog ve siyaset bilimci Doç. Dr. Nergis Canefe, Londra Üniversitesi’nden Zeynel A. Besleney, Araştırmacı yazar Murat Papşu, Dr. Ömer Aytek Kurmel ve Türkiye Çerkes diasporasından farklı aktivist grupların temsilcileri dinleyici olarak katıldılar.
Опубликовал administrator, 20-10-2010, 20:00


Basında; Kuban ötesi kırsalında Mikhaylo-Afonskoy (Adıge Cumhuriyeti, Mıyekuape rayonu, Pobeda kasabasında) Adıge Ulusunun cellatlarından M.N. Romanov’un adına bir anıtın dikildiği bilgileri yayılmakta. Adıgey Bölgesel Toplumsal Organizasyonu, (Tahtamukay) ‘Adıge Xase’si Açıklaması: Basında; Kuban ötesi kırsalında Mikhaylo-Afonskoy (Adıge Cumhuriyeti, Mıyekuape rayonu, Pobeda kasabasında) Adıge Ulusunun cellatlarından M.N. Romanov’un adına bir anıtın dikildiği bilgileri yayılmakta.

Опубликовал administrator, 13-10-2010, 22:03


“Etnik isimlendirme ve geleneksel kültürel öğeler “ Ubıh, Şapsığ, Adıgeytsı, Çerkes ve Kabardeytsı’lar da ‘ortaktır’. Söz konusu subetnoslar anadilde bir isimlendirmeye ‘Adıge’ ismine sahiptirler. “Etnik isimlendirme ve geleneksel kültürel öğeler “ Ubıh, Şapsığ, Adıgeytsı, Çerkes ve Kabardeytsı’lar da ‘ortaktır’. Söz konusu subetnoslar anadilde bir isimlendirmeye ‘Adıge’ ismine sahiptirler. DÇB’ne üye olan Toplumsal Organizasyon ‘Adıge Xase’lerin yöneticilerine;
Опубликовал administrator, 6-10-2010, 10:08


Köylerimizin isimleri yazılı olan tabelalara kendi anadilimizden isimlerinde yazılması bir çok yönüyle yararlı olacağı düşüncesindeyiz. Yanına da orada yaşayan sülale isimlerinin eklenmesi için başta derneklerimiz ve vakıflarımız, tüm hemşerilerimizi duyarlı davranarak en azından bu konuda birlikte hareket etmeye çağarıyor… Bir de o köyde hangi sülaleler yaşıyor, büyük bir panoyla belirtilebilir. Arayanlar da daha kolay bulur. Ben Düzce’nin Çınrlı köyünden ğuaş kızıyım.
Опубликовал administrator, 30-09-2010, 23:20


Adıgey Cumhuriyeti’nde Kafkasya’daki özerk cumhuriyetlerin statülerini zayıflatan adımlara karşı Adıge sivil toplumu tepkili. Adıgey Cumhuriyeti Olağanüstü Adıge Halk Kongresi Hazırlık Komitesi Eş Başkanı N. Z. Guetl, gerek Adıgey gerekse Kuzey Kafkasya’nın genelinde halkların iradesine karşı yaşanan gelişmelere dikkat çekip endişelerini dile getirdi. Guetl bir açıklama yayımlayarak son zamanlarda Adıgey Cumhuriyeti’nde Çerkes sivil toplumunun kayıtsız kalamayacağı gelişmeleri şöyle sıraladı:
Опубликовал administrator, 23-09-2010, 20:15


Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler dün gece saat 3 sularında Ankvab’ın Gudauta bölgesindeki Lıhnı köyünde bulunan evine havan topu attı. Saçılan şarapnel parçaları Ankvab'ı ayak ve elinden yaraladı. Ankvab dışında aileden zarar gören olmadı. Evdeki ilk müdahalenin ardından Ankvab’ın hastaneye kaldırıldığı belirtildi. İçişleri Bakan Yardımcısı Ramin Gablay olay yerinde yapılan ilk incelemelere başkanlık etti. Saldırı Ankvab’a yönelik üçüncü saldırı olarak kayda geçti.

Опубликовал administrator, 16-09-2010, 10:33


RF genel nüfus sayımı için fazla bir zaman kalmadı. Bir ay sonra memurlar kapınızı çalacak ve size “kim olduğunuzu” soracaklar. Sizlere akıl vermek gibi bir niyetimiz yok. Bugün hala bir anavatanımız var diyebiliyorsak, bunu, herşeye rağmen anavatanda yaşamaya devam eden sizlere borçlu olduğumuzu ve sizlerin de herşeyin farkında olduğunuzu biliyoruz. Şunu bilmenizi istiyoruz: Uzun zamandır sizleri izliyoruz ve kendimizi “Çerkesya Yurtseverleri” diye tanımlama cesaretini de sizlerden aldık.
Опубликовал administrator, 14-09-2010, 22:01


Adıge Cumhuriyeti toplumsal hareketi ‘Adıge Xase’ yönetim kurulu 7 Eylül tarihinde Adıge Cumhuriyeti Başkanının başkanlık sıfatının ‘Cumhuriyetin başı’ şeklinde isimlendirilmemesi ve Maykop kent günü kutlamalarında Adıge ulusal ögelerinin yer verilmemesinin planlanmıyor olması konularını görüşmek üzere toplandı. Yönetim kurulu, Maykop kent günü kutlamalarında Adıge ulusal ögelerine yer verilmeden yapılacak olan törenlerin adaletsiz olduğu hususunda...

Опубликовал administrator, 14-09-2010, 21:06


Moskova'da düzenlenen Greko - Romen ve Serbest Güreş Şampiyonası 12 Eylül Pazar Günü sonuçlandı. Serbest Stilde 120 kiloda Maxue Bilal üçüncü kez dünya Şampiyonu oldu. Mahue Bilal iki defa olimpiyat ve iki defa dünya şampiyonu olan Özbekistanlı Artur Taymaz’ı yenerek üçüncü kez Dünya Şampiyonu oldu. Maxue Bilal'in ardından Özbekistanlı sporcu Artur Taymaz gümüş madalyayı alırken bronz madalyayı Gürcistanlı Levan Berianidze ve Yunanistanlı İonnis Arzumanidis kazandı.