Архив сайта
Май 2022 (21)
Апрель 2022 (34)
Март 2022 (34)
Февраль 2022 (32)
Январь 2022 (34)
Декабрь 2021 (32)
Календарь
«    Май 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру
Опубликовал administrator, 3-09-2010, 11:03


03.09.2010 - NatPress: Adıge Cumhuriyeti Toplumsal Hareketi “Adıge Xase” nin Çağrısı; Çeçenya Prezidenti-başkanı Ramzan Kadirov tarafından dile getirilen Rusya Federasyonu içerisinde yer alan ulusal cumhuriyetlerde başkanlık kurumunun ortadan kaldırılmasına yönelik zorunluluk olduğu söyleminin bir takım cumhuriyetlerin liderleri tarafından doğrulanmasına ilişkin olarak Adıge Cumhuriyeti toplumsal Hareketi “Adıge Xase” konseyi aşağıdaki çağrıyı yapmayı gerekli bulmuştur.

Опубликовал administrator, 30-08-2010, 14:03


Son yirmi yıl içerisinde ulusal hareket ‘Adıge Xase’de politik bileşenler dominant durumda. Farkedilmiyor ama toplumsal hareket Adıge Xase pratik çözüme sahip problemlerle ilgilenmekten uzaklaşıyor. İşte bu yüzden Ulusal-Kültürel konularla alakalı somut projeler üretmek ve üzerinde çalışmak üzere yeni bir toplumsal kuruluş oluşturuldu. Bu temel doğrultuya uygun olarak Bizim organizasyonumuz Adıge diasporası ile her türlü yönde işbirliği ve dayanışma içeren faaliyetlerde bulunuyor.

Опубликовал administrator, 26-08-2010, 15:30


Biz diasporada yaşayan Çerkesler olarak, kendimizi vatanımızdaki ulusal cumhuriyetlerimize tarihi bağlarla, dil olarak, kültür olarak ve çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması ideali ile bağlı. Bu bağlılığımızın uluslararası yasalarla da güvence altına alınmış vazgeçilmez hakkımız olduğuna inanıyor; bu en doğal insani ve ulusal hakkımızın «Rusya Federasyonu’nun Yurtdışında Yaşayan Hemşerileri ile Alakalı İlişkilere Dair Devlet Politikası» kanunu ile Rusya Federasyonu tarafından tanındığını biliyoruz.

Опубликовал administrator, 24-08-2010, 19:24


23 Ağustos tarihinde Adıge Cumhuriyeti Adıge Xasesi Rusya Federasyonu içerisinde yeralan Cumhuriyetlerin Prezident(başkan) sıfatının değiştirilmesine ilişkin inisiyatifi, Adıge Cumhuriyeti Prezidenti (başkanı) Thak’uşıne Aslan’ın desteklemesi üzerine genişletilmiş konsey toplantısı düzenledi. Bu toplantıda; 1. Adıge Cumhuriyeti Toplumsal Hareketi ‘Adıge Xase’ konseyi Adıge Cumhuriyeti Prezidenti (başkanı) Thak’uşıne Aslan’ın Prezident (başkan) sıfatının terk edilmesi inisiyatifine kesinlikle karşıdır.

Опубликовал administrator, 20-08-2010, 21:07


Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov’un Rusya Federasyonu’nu oluşturan özerk bölgelerdeki ‘devlet başkanı’ sıfatının kaldırılması yönündeki önerisine Adıgey’den sert tepki geldi. Adıgey’deki sivil hareket Adıge Khase, Kadirov’un Rusya Federasyonu’nun federatif yapısını bozacak fikirler öne sürdüğü eleştirisiyle yetinmeyip Çeçenya’yı olumsuzluk ihraç eden ülke olarak resmetti. Khase ayrıca Kadirov’un önerisine arka çıkan Adıgey Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov’a “Adıgey’in son devlet başkanı olmaktansa istifa et” diye seslendi.

Опубликовал administrator, 14-08-2010, 13:50


Cumhuriyetlerin başlarında bulunan kişilerin devlet başkanı olarak anılmaması gerektiğini söyleyen ve tek ülkede, tek devlet başkanı olacağı iddiasıyla yeni bir tartışma başlatan Rusya yanlısı Çeçen yönetiminin devlet başkanı Ramzan Kadirov, bugün söylemini bir adım daha ileri götürdü. Kadirov, Rusya Federasyonu ile Tataristan Cumhuriyeti arasında imzalanan ve federal merkez ile federe Tataristan arasındaki yetki paylaşımını konu alan anlaşmanın da iptalini istedi.
Опубликовал administrator, 12-08-2010, 23:19


Adıge Cumhuriyeti Başkanı, cumhuriyet din adamları ve ‘Adıge Xase’ yöneticileri ile görüştü. Görüşmenin konusu, Cumhuriyet sınırları içerisinde kanunsuz olarak dikilen haçlar ve Maykop kenti Müslüman mezarlığı için yeni arazi tahsisi üzerineydi. Thakuşıne Aslan, “Biz defalarca cumhuriyetimizde, yetkisi olmayan kişilerin yetkisizce diktikleri haçlar ile alakalı problemleri görüştük. Piskoposluk yetkilileri ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, fakat dikilen bu haçlar Hıristiyan dininin gerekleri de yerine getirilmeden.
Опубликовал administrator, 10-08-2010, 13:08


Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Gürcistan'la 8 Ağustos 2008'de gerçekleşen beş günlük savaşın ikinci yıl dönümünde Abhazya'da bulunan Rus üssüne ani bir ziyaret gerçekleştirdi. Üste bulunan askerlerle sohbet eden Medvedev, bölgede yaşayan halkın güvenliğini sağlamalarının görevleri olduğunu söyledi. Askerlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Rusya lideri, "Eylül ortasına kadar yeni konutlar, barınaklar ve sosyal tesisler hazır olacak." dedi.
Опубликовал administrator, 5-08-2010, 14:27


Pek çok insan sel felaketi mağdurlarına yardım etme dileklerini iletti. Kıyı Boyu Şapsığları (Çerkesleri) Toplumsal Parlamentosu temsilcileri özel bir fon oluşturarak yardım etmek isteyenlerin para yatırabilecekleri bir hesap açtılar. Tuapse rayonunda meydana gelen sel felaketinin ardından ‘Adıge Xase’ ofisini ülkenin her tarafından telefonla arayan pek çok kişi çıktı. Adıge Xase’yi ilk arayan Adıge Cumhuriyeti Adıge Xase Başkanı Hapay Arambiy oldu.

Опубликовал administrator, 29-07-2010, 14:29


Bir trafik kazası neticesinde vefat eden Kaskaz-uzel muhabiri Bella Ksalov’un cenazesi 28 Temmuz tarihinde Elburgan’da defnedildi. Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Trafik polis Teşkilatı’nın verdiği bilgilere göre Bella karşıdan karşıya ‘yayalara mahsus olmayan’ yerden geçiyordu. Bellaya çarpan vasıtanın şoförü Arsen Abayhanov, yapılan araştırma ve tespitler neticesinde olay esnasında aklı başında idi ve kaza neticesinde gizlenmedi. Kazadaki vasıta ise ‘Rusya tabiatı kontrol’ kurumuna ait bir araçtı.