Архив сайта
Январь 2022 (23)
Декабрь 2021 (32)
Ноябрь 2021 (31)
Октябрь 2021 (32)
Сентябрь 2021 (32)
Август 2021 (34)
Календарь
«    Январь 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру

Röportaj: Cihan CANDEMİR (narthaber.com-18 Ocak 2010)

Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Sayın Cihan Candemir İle röportaj yapmak istediğimizi belirttik kendiside bizi kırmadı ve sorularımızı yanıtladı

NartHaber.com; Kendinizi biraz tanıtır mısınız ?

Amasya, Hamamözü 1948 doğumluyum. Şapsığ bir aileden geliyorum. ODTÜ, İnşaat Mühendisliği Fakültesi mezunuyum (mezuniyet 1970, master 1974) Halen bir özel inşaat firmasında yönetim kurulu üyesi olarak çalışıyorum.

NartHaber.com; Başkanlığa hangi amaçla geldiniz? Bu amaçlarınızı gerçekleştirme olanağı buldunuz mu?
Ulusal kültürel varlığımızın korunabilmesi ve çağdaş bir nitelik kazanabilmesi için sizce neler yapılmalıdır?

Sorunun gelişinden kendi adıma bir amacı sormadığınızı anlıyorum.Zaten böyle bir şey olamaz. Üniversite öğrenciliğimden beri devam eden kültürel çalışmalarımın devamı olarak, Federasyon yapısı oluştuğu günden beri faal olarak yönetim kurulu üyesi olarak çaışmaktayım. Daha sonra önceki başkanımız Sayın Muhittin Ünal ayrıldıktan sonra israrlar üzrine görevi devir aldım. Soru o kadar geniş ki, başlıbaşına bir panel konusu olabilir. Ancak kısaca şunu söyleyebilirim. Federasyonu oluştururken zaten tüzüğünde belirlenmiş amaçları vardı. Ben de bu amaçlara katkıda bulunmak, Çerkes toplumunun asimile olmadan, diliyle kültürüyle var olması, onurlu vatandaşlar olarak kimliklerini koruyabilmesi adına ne yapmak gerekiyorsa onlara katkıda bulunmak için görevi üstlendim. Amaçların gerçekleşip sona ermesi mümkün değil. Yapılması gereken çalışmaların boyutu ve niteliği her gün artmakta ve değişim göstermekte.


NartHaber.com; Kabardey Balkar'daki toprak yasası ile fikirleriniz nelerdir.Gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Bu da çok kapsamlı bir soru. Yeni çıkan Federal yasa çerçevesinde köy ve kasabaların eskiden tümü devlete ait olan mera ve arazilerin dağıtımı ile ilgili KBC de uygulamaların doğurduğu olumsuz sonuçlara tepkiler olarak kısaca adlandırabiliriz. Yeni yasa uygulaması KBC’tini oluşturan etnik unsurlar (Kabardey, Balkar ve Rus) nüfusu arasında dengesiz ve adil olmayan sonuçlar veriyor. Sorunun tarihi kökenleri var. Geçmişte toprak paylaşımında gönüllü uygulamalar ve jestler yapılmış. Yeni yasa tasarısı ile özellikle Kabardey ve Balkar köyleri arasında nüfus ile orantılı olmayan bir paylaşım ortaya çıkıyor. Bu yasayı temel alan ve etnik yapıyı kışkırtan politikacılar var. Mevcut yönetimi zorda bırakmak için yapılan siyasi manevralar var. Kısacası olayın boyutları, bana göre Kafkasya’yı istikrarsızlaştırmak isteyenler tarafından kötü kullanılmaktadır. Akıl ve sağduyunun galip gelerek, konunun toplum içinde barışçı şekilde çözülmesi bizim temennimizdir.


NartHaber.com; Abhaz derneklerinin ayrılarak kendi federasyonlarını kurmaları hakkında ne düşünüyorsunuz

Bu konuda şu aşamada söyleyeceğim tek şey şudur: Önemli olan Türkiye’deki diasporanın güçlü olması, Abhazya’nın yararına bir hareket olmasıdır. Bu konuda öncülük yapanların şu soruya cevap vermeleri gerekir. Bu ayrılığın ardından nasıl bir güç birliği sağlanması düşünülmektedir? Abhazya açısından nasıl bir yarar sağlanacaktır? Toplumsal tepkiler nasıl önlenecektir?

Bütün bunların iyi düşünülüp cevaplarının baştan verilmiş olması gerekir. Toplum içinde en geniş katılımla tartışılmış olması gerekir. Çünki bu toplumsal bir hareket şeklinde ortaya konulmaktadır. Öyle ise bunun bir toplumsal proje olması gerekir. İleriye yönelik planların olması ve açıklanması gerekir.

Her toplum bu tür projeler çerçevesinde örgütlenme modelleri oluşturabilir. Ancak bu projeler baştan tartışılır, ortak akıl ile hareket edilir. Mevcut Federasyonun oluşumu 2 yılımızı almıştır. Bir çok yerlerde yapılan geniş katılımlı toplantılar sonucunda oluşmuştur. Yeni girişimin en büyük eksiği budur. Bir de yeni oluşuma sahip çıkanlara bakınca hemen hemen tümünün KAFFED karşıtı olmaları, web sitelerinden KAFFED’e saldırıda bulunmaları esas amaçları hakkında bizleri haklı olarak tereddüte sevketmektedir.

Bu aşama da söylenecek tek şey, “inşallah diasporamız ve Abhazya için hayırlı olur”


NartHaber.com; Geçtiğimiz günlerde Özel radyo ve tv kuruluşlarının, farklı dil ve lehçelerde yayın yapabilmelerine hak tanıyan yönetmelik yayınlandı bununla ilgili olarak Çerkes'ce yayın yapan bir televizyon için çalışmalarınız varmı veya olacakmı?

Henüz yok. Bu çok pahalı ve uzmanlık isteyen bir konu.


NartHaber.com; Onur Öymen'in Dersim olayları ile ilgili söylediklerinden sonra ve adının dernek ve fedarasyonla anılması federasyonu kötü yönde etkileyebilir mi ?

Sorunun iki boyutu var: 1- Onur Öymen ne demiştir? Konunun siyaseten istasmar edilmesi doğrumudur? Bunun için yazı tümüyle okunup neyin söylendiği iyi anlaşılmalı ve adil bir yargıya varılmalı. Ben konuşmanın tümünü okudum. Konuşmanın içeriğinin siyasi etik olmayan yöntemlerle bel altına vurmak için çarpıtıldığına inanıyorum.

2- Onur Öymen’in dernek ve Federasyonlar la anıldığı algılaması yanlıştır. Federasyonumuzun kapısı bizi tanıyan, değer veren tüm siyasetçilere açıktır. Kayseri ve Kahraman Maraş’ taki derneklerimizin yerel yönetimlerle olan ilişkilerine bakmak yeterlidir. Onur Öymen Beyefendi de bizleri tanıyan ve tanıdıkça değer veren bir siyasetçidir. Abhazya konusunda ve kültürel taleplerimiz konusunda değerli destekleri olan siyasi kişiliklerden birisidir. Yanlış algılar da bizi bağlamaz diye düşünüyorum.


NartHaber.com; Bu dönemin gençlerini nasıl görüyorsunuz? Gelecek nesil hakkında umutlu mu yoksa karamsar mısınız?

Gençlerden elbette umutluyum. Derneklerimizde daha fazla genci kazanmak, kültürel değerleriyle yaşamasını öğretmek konusunda görev bizlere düşüyor.


NartHaber.com; Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şey varmı?

Teşekkür ediyorum. Zaten söylenecekleri NART dergimizde web sitemizde yayınlıyoruz. Toplumumuz bunlara sahip çıkmalı okumalıdır. Yeni yılın hepimize hayırlı olmasını diliyorum.

NartHaber Olarak Sayın Cihan CANDEMİR'e Teşekkür Ediyoruz.

Röportaj:NartHaber.com Adına (Apshe) Yunus Emre BİLEK


Опубликовал administrator, 19-01-2010, 16:28. Просмотров: 1756
Другие новости по теме:
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir To ...
V.Chirikba, İstanbul Kafkas Kültür Derneği'ni Ziyaret ...
Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Bildirisi
KAFFED Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı
KAFFED yetkilileri UNPO toplantısına katıldılar...