Архив сайта
Октябрь 2020 (26)
Сентябрь 2020 (32)
Август 2020 (33)
Июль 2020 (32)
Июнь 2020 (34)
Май 2020 (35)
Календарь
«    Октябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


28 Şubat günü Adıgey “Adıge Xase”si danışma kurulu toplantısı Maykop’ta yapıldı. Toplantıya önce yılbaşı gecesi polisin gençlere düğün yaptırmadığı gerekçesiyle Xase’nin davetiyle olayı aydınlatmaya gelen İç İsçileri Bakanlığı temsilcilerinin dinlenilmesiyle başlandı.

Bir saatten fazla süren tartışmalar sonunda polis yetkililerinin olayın bir daha tekrarlanmayacağını söylemeleriyle karşılıklı mutabakata varılarak sonlandırıldı. İleride olabilecek benzeri kriz durumlarında polis yetkililerinin Xase yöneticileriyle irtibata geçmeleri kararlaştırıldı.

Daha sonra tıkanan sorunlara karşı gerektiğinde miting yapabilmesi için yönetim kuruluna oybirliğiyle yetki verildi.

Diğer bir oylamada RF’nda yaşayan Çerkeslerin ulusal kongrelerinin önümüzdeki sonbaharda yapılabilmesi için yönetim kurulu tarafından gerekli çalışmaların başlatması oybirliğiyle kabul edildi.

Adıge Xase danışma kuruluna Abhazya gönüllüleri adına girmiş olan Zıha Amin’in yetkilerini aşarak eski Adıge Xase antetli kağıtlara yazılar yazıp çeşitli yerlere göndermesi ve yaptığı provokatif çalışmalar nedeniyle Xase’ye zarar verdiği gerekçesiyle danışma kurulundan çıkarılması tartışıldı. Bazı üyeler Zıha Amin’in toplantılara da gelmediği ve rapor vermediğini ifade ettiler. Sonuçta yapılan oylamada 1 karşı ve 3 çekimser oya karşılık diğer üyelerin kararıyla Zıha Amin Adıge Xase danışma kurulundan uzaklaştırıldı.

Diğer önemli bir konuda Adıge Cumhuriyet savcısının Güney Rusya Federal Bölge temsilcisi Vladimir Ustinov’un Adıgey ziyareti sırasında okuduğu raporda “Adıge Xase”yi ve başkanı Hapay Arambiy’i, ayrıca Adıgekale eski Adıge Xase başkanı L’ıap Aliy’i isim vererek aşırıcı faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle suçlaması ele alındı.

Savcının yetkilerini astığı ve görevini kötüye kullandığı ifade edildi. Yapılan tartışmalar neticesinde hazırlanan şikayet mektubunun düzeltmeler yapılarak RF genel savcısına gönderilmesine oy birliğiyle karar verildi.

Ayrıca savcıya karşı hukuki mücadele başlatılması ve Adıge Xase adına mahkemeye verilmesi için Sexhute Asker’e görev ve yetki verilmesi oylandı. Bununda oybirliğiyle kabul edilmesinden sonra danışma kurulunda Nalçik’te yapılan son DÇB yönetim kurulu toplantısı ele alındı.

Toplantıya Adıgey’den katılan Yedic Memet ve Çermıt Muhdin’in o gün toplantıya katılamamaları (Yedic M. toplantı sonlarına doğru katıldı) nedeniyle başkan Hapay Arambiy tarafından bilgilendirme yapıldı. DÇB’nin Çerkes halkının ihtiyaçlarına cevap vermediğini söyleyen Hapay, DÇB başkan yardımcısı Hafıtse Muhammed’in tavırlarını eleştirdi.

Önümüzdeki dönemde Adıgey, Krasnodar (kıyı boyu Şapsığ’da dahil) ve Çerkesk delegeleri HafItse’nın DÇB başkan yardımcılığından istifa ettirilmesi için çalışacakları ifade edildi.

Daha sonra Adıge dilinin devlet diline yaraşır bir şekilde ele alınması için yapılacak çalışmalar ele alındı.

O gün toplantıya davet edilen Adıgey Anayasa Mahkemesi başkanı acil bir işi çıkması nedeniyle toplantıya katılamadı.

Başkan Hapay Arambiy, anayasa mahkemesi başkanının Adıgelerin haklarının nasıl ihlal edildiğini açık bir şekilde ortaya koyacağını ifade etti.

Anayasa mahkemesi başkanı önümüzdeki donem yapılacak danışma kurulu toplantısına tekrar davet edilecek.

Ardından gündem dışı çeşitli konular tartışıldı.

Bunlardan bazıları, Adıge Xase gazetesi Guaze’nin durumu, danışma kurulu toplantılarının biriken işler nedeniyle en az ayda bir yapılması, Ulusal anıt konusundaki gelişmeler, Maykop’ta kurulan köy dernekleri ve paralel olarak köylerdeki Xase başkanlarının danışma kurulu toplantılarında daha aktif olmaları, önümüzdeki donem yapılacak olan gençlik forumu gibi konular konuşuldu.

Beş saatten fazla süren toplantı Xase başkan yardımcısı Neghuç Aslan ve Kuyeko Aslanbiy’in yemek davetiyle sona erdi.Опубликовал administrator, 1-03-2010, 18:22. Просмотров: 1638
Другие новости по теме:
KAFFED Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı
Adıgey Adıge Xasesi KÇC Çerkes Halk Kongresine Gidecek ...
Adıgey Adıge Xasesi Adıge Ulusal Kongresini Toplayacak
Adigey Adige Khase'den Rusya ya Şantaj mı? Soçi olimpiyatla ...
Güney Marmara Çerkes Gençliği Gönen’de topland ...