Архив сайта
Ноябрь 2020 (9)
Октябрь 2020 (32)
Сентябрь 2020 (32)
Август 2020 (33)
Июль 2020 (32)
Июнь 2020 (34)
Календарь
«    Ноябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру

Adıgey’de 21 Mayıs AnıldıAdıge Cumhuriyeti’nde 21 Mayıs anma törenleri bugün gerçekleştirildi.

Adıge Cumhuriyeti Flarmoni binasında gerçekleştirilen anma törenlerine Adıge Cumhuriyeti Başbakanı, bakanlar ve üst düzey yöneticilerin yanısıra din adamları ve halk katıldılar.

Filarmoni binası içerisinde yapılan anma töreninde salon ve localar tamamen doldular.

Kafkas-Rus savaşları kurbanları anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılırken salonda bulunan din adamları, Adıge Xase yetkilileri ve bir grup genç devlet tarafından yapılması planlanılan anıt inşaat sahasında bulunan, geçen yıllarda insanların toplandıkları taşın başında dua ettiler ve çiçekler bıraktılar. Ardından bu grubta yeniden filarmoni binasındaki anma törenlerine katıldılar.

Adıge Cumhuriyeti’ni temsilen konuşma yapan AC Başbakanı Kumpıl Murat 21 Mayıs 1864 tarihinde biten Kafkas-Rus savaşları sonucunda ulusun büyük çoğunluğunun yurtdışına çıkmak zorunda kaldığını belirtti. Yurtdışında yaşayan pek çok Adıge’nin yüzünün ve umutlarının Adıgey’e dönük olduğunu söyleyen Başbakan, “Adıgey’de yaşayan insanlar olarak bu umutları boşa çıkartmamak için gelin hep birlikte Adıgey’i kalkındıralım” dedi.

Başbakan Kumpıl Murat’ın ardından söz verilen ünlü Adıge dilbilimcisi ve Adıge Cumhuriyeti Sosyal bilimler Enstitüsü Başkanı Bırsır Batırbiy konuşmasının ana teması olarak Adıge Çerkes Genosidini ele aldı. Önceki tarihlerde gerek Çarlık gerek Sovyetler döneminde aralarında milletimizdende insanların bulunduğu pek çok kişinin Genosidi olmamış gibi göstermeğe çalıştığından bahsetti.

“Şükürler olsun ki günümüzde Genosidin olduğundan bahsedebiliyoruz er yada geç herkes bu Genosidin varlığını kabul edecek” diyen Batırbıy, yurtdışında yaşayan Adıgelerin Adıgelikleri ile onur, gurur duyduklarını fakat ne yazık ki dil, kültür ve gelenek konusunda asimilasyonun kuvvetli etkisi altında olduklarını, bununda 21 Mayıs 1864 tarihinde herşeyin noktalanmadığının hatta günümüze kadar uzanan etkilerinin sürdüğünün en belirgin göstergesi olduğunun altını çizdi.

Daha sonra Cumhuriyet genelinde tanınıp sevilen İslamey, Oşten, Jıwu, Aşemez müzik gruplarının yanısıra AC Devlet Tiyatrosu sanatçılarınında yer aldığı tiyatral nitelikli en çarpıcı ve duygulandırıcı kısmını Kuyeko Nalbiy’in yazdığı “Abdzaxlerin Annesi” lirik öyküsünün uyarlaması ve ulusal ağıtların oluşturduğu program ile filarmoni binasındaki anma törenleri son buldu.

Akşam saatlerinde Maykop şehrinde yeni inşa edilmiş çağdaş sinema binasında ise “Geleceği Koru” sinema festivali çerçevesinde de yer alan günün önemine ithafen davetli ve halka Ürdünlü Ünlü Yönetmen M. Kandur’un “Çerkes” isimli sanatsal filmi ücretsiz olarak iki salonda gösterildi.

Aynı gün Penejükuay ve Tahtemukuay rayonlarında da anıtlar açıldı. Penejükuay’da yapılan toplantıya 250-300 kişi katıldı. Adıge Xase başkanı Hapay Arambıy’de konuk olarak burada bulundu. Daha önceleri yapıldığı gibi tören dua ile açıldı. Konuşanların büyük çoğunluğu bu anıtı yapan gençlere teşekkürlerini ilettiler.

Bazılarına göre bu anıtın kendisi kadar anıtı yapan Penejükuay Adıge Xase üyeleride önemli. (Anıt ilçe meclisi üyesi Kuşü Aslan önderliğinde yapıldı.) Konuşmaların ana teması Rus-Kafkas savaşları ve onun üzerine olan bilinen anılar ve Soçi olimpiyat oyunlarıydı. Yapılan konuşmalara göre Olimpiyat oyunlarının açılış ve kapanışında Adıge simgeleri kullanılmalı.

Törende ayrıca anıtın adı üzerine de konuşuldu. Anıtın üzerindeki “Çerkesya’yı Savunanlara” yazısı bu anıtın tam anlamını gösteriyor. Bu, öncelikli olarak yalnızca savaşçılara değil “emeği ile varlığıyla buna katkıda bulunanlara” anlamına da geliyor.

Tahtemukuay’da yapılan anma törenine de 500’den fazla kişi katıldı. Burada anıt 4 taştan oluşmakta. Burada da anıt taşlarının birinde aynı şekilde “Çerkesya’yı Savunanlara” yazıyor. Katılımcılardan birinin sözlerine göre Kuban Kazak ordusu eski atamanı Vladimir Gronov’un törende yaptığı konuşma çok iyiydi. Gronov bu taşta yazılan anlama tamamen destek verdiğini söyledi.

21 Mayıs 2010

Cherkessia.net

Foto: Natpress

Penejükuay


Tahtemukuay
Опубликовал administrator, 2-02-2010, 12:54. Просмотров: 2122
Другие новости по теме: