Архив сайта
Сентябрь 2020 (22)
Август 2020 (33)
Июль 2020 (32)
Июнь 2020 (34)
Май 2020 (35)
Апрель 2020 (31)
Календарь
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру

Çerkeslerden muhteşem geceKocaeli Kafkas Kültür Derneği’nin her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği Kafkas Halk Dansları Gecesi Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Protokolün yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, Kocaeli eski Vali Yardımcısı İdris Kurtkaya, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Cumhuriyet Savcısı Mahmut Tokmak, dernek büyüğü ve aynı zamanda onursal başkan Şükrü İnci katıldı.

ÇERKESCE ŞARKILAR

Zuhal Çatan`ın eğitmenliğini yaptığı ve 5 – 11 yaş arası miniklerden oluşan “Minik Nartlar” ve İlker Yar`ın eğitmenliğindeki 11 – 16 yaş grubu “Amra” ekibi gecede birbirinden güzel gösteriler sunarak izleyenlerden büyük alkış aldı. Bjemate Grubu`nun çaldığı Apsuva Koşara, şeşen, kafe, leperuj, Apsny Apsuva adı verilen oyunlara izleyenler alkışlarla eşlik etti. Dans gösterilerinin yanı sıra Şinaho Betül Bilgin birbirinden güzel Çerkesce şarkılarla izleyenleri coşturdu. Sabancı kültür sitesine sığmayan vatandaşlara sandalye temin edilse de ayakta gösteriyi seyretmek zorunda kalanlar oldu.

ERENKAYA`YA TEŞEKKÜR

Gösterilerin ikinci bölümüne geçilmeden önce plaket töreni gerçekleştirildi. Tören ilginç konuşmalara ve görüntülere sahne oldu. Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut dernek adına, kültürlerine katkı sağlayan herkese ve meclise verdiği önerge nedeniyle CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya`ya teşekkür ederek, “Her 21 Mayıs`ta anma törenleri düzenlediğimiz ve sürgünle gelen Çerkesler`in ilk çıktığı kıyılardan biri olan Babalı`daki mağaranın sit alanı ilan edilmesi için uğraş veren Erenkaya`ya teşekkür ediyoruz” dedi.

ÇERKESLERİ FENA KIZDIRDI

Konuşmanın ardından Hikmet Erenkaya`ya plaketini İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan takdim etti. Plaketini aldıktan sonra bir konuşma gerçekleştiren Erenkaya ise salondaki Çerkesleri kızdırarak bir konuşma yaptı. Erenkaya, “Her birimiz farklı alt kimlikler taşıyor olabiliriz fakat kabul etmemiz gereken bir üst kimliğimiz var. Unutmamalı ki Gazi Mustafa Kemal olmasaydı bu akşam burada bu güzel gösterileri de izleyemezdik” diyerek bazı Çerkes vatandaşlardan gereksiz ve gecede yapılmaması gereken bir konuşma yaptığına dair tepki aldı. Çerkesler gösterinin ikinci kısmına kadar salondan ayrılarak Erenkaya`yı protesto etti.

ONURSAL BAŞKAN SEÇİLDİ

Erenkaya`nın ardından plaketini alan Kocaeli eski Vali Yardımcısı İdris Kurtkaya ise bu ödülün onu bugüne kadar onurlandıran en büyük ödül olduğunu ifade ederek, “Kocaeli Kafkas Kültür Derneği yıllardır aynı çizgide çalışmalarına devam ediyor. Görev sürem boyunca da sürekli takip ve takdir ettim” şeklinde konuştu. Ardından söz alarak Kurtkaya`ya teşekkür eden Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, Kurtkaya`nın derneklerinin onursal yönetiminde yer alacağını açıkladı. Kurtkaya ise bu görevi büyük bir onur ve şerefle kabul ettiğini dile getirdi.

PLAKETLERİ DOĞAN VERDİ

Plaket töreninde aynı zamanda İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan`a da derneğe vermiş olduğu desteklerinden dolayı plaket takdim edildi. Erenkaya, Kurtkaya ve Zamburkan`a plaketlerini takdim eden İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kafkas Kültür Derneği`nin tüm sivil toplum örgütleri gibi değerli olduğunu ancak ilimize farklı bir renk kattığını ifade ederek “Derneğe elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi. Sponsor firmaların sahiplerine sunulan plaketlerin ardından tören sona erdi. Gösterilerin ikinci kısmında ise yine “Minik Nartlar” ve “Amra” ekipleri birbirinden güzel gösterilerini sundu.
http://www.bizimkocaeli.com/Spor/guncel/23089-cerkeslerden-muhtesem-gece.html


Опубликовал administrator, 1-06-2010, 09:34. Просмотров: 1463
Другие новости по теме: