Архив сайта
Сентябрь 2020 (27)
Август 2020 (33)
Июль 2020 (32)
Июнь 2020 (34)
Май 2020 (35)
Апрель 2020 (31)
Календарь
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру

KAFFED yetkilileri UNPO toplantısına katıldılar...


KAFFED yetkilileri UNPO'nun Roma'da yapılan toplantısına katıldılar. Toplantıya UNPO üyesi olan ama yıllardır toplantılara katılmayan Dünya Çerkes Birliği adına ABD'den Çiçek Duman, Türkiye'den de KAFFED genel başkanı Cihan Candemir ve KAFFED yönetim kurulu üyesi Handan Demiröz katıldılar. Uzun süredir askıya alınmış olan UNPO ilişkileri böylece tekrar başlatılmış oldu.

KAFFED yetkilileri Çerkeslerin geriye dönüş hakkı ve Abhazya'ya ulaşım ambargosunun kaldırılması konusunda Circassia ( Çerkesya ) adına bir tane, Türkiye'de yaşayan Abaza diasporası adına bir tane sonuç bildirgesi (resolution) hazırladılar ve Abaza diasporası adına hazırlanan bu bildirge Abhazya temsilcisi Lana Agrpha'nın sunacağı Abhazya'nın bildirgesine ikinci madde olarak eklenip ikisi birleştirerek sunuldu. Her iki bildirge de (resolution) verildiği şekilde kabul edildi.

Toplantıda UNPO'nun politikaları ve öncelikleri tartışıldı, UNPO toplantısı genel sonuç bildirgesi üzerinde mutabakat sağlandı.

Toplantıya dünyanın dört bir yanından temsil edilmeyen indigenous (yerli) insanlar, azınlıklar, tanınmayan kabilelerin temsilcisi olan yaklaşık 50 delege katıldı. Yeni yönetim ve yöneticiler seçildi. KAFFED başkanı Cihan Candemir'e yönetime girme teklifi getirildi ancak uzun süredir toplantılara ilk kez katılındığı için ve aynı bölgeden iki kişi olmasının çok da uygun olmayacağını düşünerek KAFFED yetkilileri, Lana Agrpha'nın katılımını destekledi. Lana Agırba UNPO başkan yardımcılığına seçildi. Agırba'nın başkan yardımcılığına seçilmesiyle UNPO-Abhazya ve UNPO-Kuzey Kafkasya ilişkileri ve işbirliği daha da gelişecektir.

Toplantının teması 'Demokrasinin Nasıl Geliştirileceği' idi. Federasyon yetkilileri iki workshopa katıldılar. KAFFED'in 21 Mayıs için hazırladığı broşür tüm katılımcılara ve toplantıyı izlemeye gelen araştırmacılara dağıtıldı. Geçen yıl Abhazya'nın Dostları tarafından düzenlenen ve UNPO genel sekreteri Marino Busdachin ve KAFFED genel başkanı Cihan Candemir'in de konuşmacı olarak katıldığı konferansın makalelerinin ingilizce olarak hazırlanmış seti UNPO genel sekreteri Marino Busdachin'e ve İsviçre ve Fransaya görüşmelere gidecek olan Lana Agrpha'ya verildi.

Toplantıda sunulan ve kabul edilen bildirgede özet olarak Gürcistan tarafından Abhazya'ya uygulanan her türlü yaptırım ve ambargonun kaldırılması, Türkiye'nin uyguladığı ulaşım ambargosunun kaldırılması, Çerkeslerin indigenous haklardan (Kafkasyanın yerli haklarından) olduğunun ve geriye dönüş hakkının koşulsuz olarak Rusya tarafından kabul edilmesi, Çerkeslerin yaşadıkları diğer ülkeler tarafından da çifte vatandaşlık haklarının kabul edilmesi ve kültürlerini koruyabilmeleri ve anavatanla ilişkilerini sürdürebilmeleri için desteklenmeleri talep edildi.

Bilindiği üzere UNPO, Birleşmiş Milletler üyesi olmayan ve orada temsil edilmeyen milletlerin ve halkların örgütüdür. Başka bir değişle, bugünkü dünya düzeninde özgürlük ve bağımsızlık hakları gaspedilmiş halkların sesidir. UNPO 1990'ların başından itibaren Abhazya halkının Gürcistan'a karşı verdiği mücadeleye destek oldu. O dönemin UNPO Genel Sekreteri Van Haag van Praag (Dalay Lama'nın da avukatlığını yapıyordu) Abhazya'nın siyasi ve hukuki haklarının uluslararası kamuoyunda bilinir olması ve kabul görmesi için büyük çaba gösterdi, Gürcistan'ın Abhazya'ya saldırısının hukuksuzluğunu dillendirdi. Abhazya'nın bugünlere ulaşmasında UNPO'nun katkısı büyüktür.

Toplantıya sunulan Sonuç bildirgesi maddeleri aşağıdaki gibidir.

Abkhazia

Calls on the Georgian authorities to stop the blockade against Abkhazia, lift sanctions, and put a halt to widespread infringements on basic principles of freedom by abolishing restrictive legislation;

Requests all governments especially the Government of Turkey to take measures to provide safe, secure and direct travel of their citizens to Abkhazia;

Circassia

Call upon the Russian Federation to officially recognize all Circassians, whether they reside in historical Circassia or as part of the Circassian Diaspora, as the indigenous people of their motherland Circassia, affording them all rights, and accepting all responsibilities to them, as enshrined in the entire 46 Articles of the United Nations Declaration on the Rights of Indigenous Peoples, as well as the Universal Declaration of Human Rights;

Call upon the Russian Federation to amend current repatriation laws so as to recognize the Circassians as a “special case”, guaranteeing them the absolute and unconditional right of return to their motherland Circassia, the unhindered right of travel to and from historical Circassia, the right to dual citizenship by their choice, and the elimination of immigration quotas, language requirements, residence requirements, or any other hindering conditions, whatsoever, to obtaining permanent residency and citizenship and residency in their historical homeland of Circassia.

Call upon the countries where the Circassian Diaspora lives in (Turkey, Jordan and Syria), to grant the Circassians dual citizenship, and to help the Circassian Diaspora to preserve their culture and to establish close links with their compatriots living in the homeland

kafkasfederasyonu.org


Опубликовал administrator, 4-06-2010, 11:45. Просмотров: 1324
Другие новости по теме: