Архив сайта
Июль 2021 (31)
Июнь 2021 (34)
Май 2021 (30)
Апрель 2021 (30)
Март 2021 (32)
Февраль 2021 (30)
Календарь
«    Июль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру

Adıge Cumhuriyeti Başkanı “Adıge Xase” Aktivistlerini Kabul Etti


Toplantının konusu Adıge dili ve kültürünün korunması ve geliştirilmesi, gençlerin etnik anlaşma ve hoşgörü ruhuyla eğitilmeleriydi. Cumhuriyet başkanı katılımcıların sivil kitle örgütlerinin yerel yönetimler düzeyinde desteklenmesi için öne sürdükleri argümanları onayladı.

Adıge Cumhuriyeti başkanı Aslan Thakuşin AC Hükümet binası başkanlık salonunda Adıge Xase aktivistlerini kabul ederek birlikte bir çalışma toplantısı yaptılar.

Toplantının konusu Adıge dili ve kültürünün korunması ve geliştirilmesi, gençlerin etnik anlaşma ve hoşgörü ruhuyla eğitilmeleriydi. Cumhuriyet başkanı katılımcıların sivil kitle örgütlerinin yerel yönetimler düzeyinde desteklenmesi için öne sürdükleri argümanları onayladı.

Adıge toplumunu ilgilendiren konular arasında dini sembollerin cumhuriyet rayonlarında izinsiz dikilmeleri konusuda yer alıyordu. Başbakan Murat Kumpıl bu konunun kutsal Moskova ve tüm Rusya patriği Kiril ile Maykop ve Adıgey başpiskoposu Tihon’la görüşmeleri sırasında ele alındığını ve kilisenin kutsal mekanlar dışındaki yerlere dini sembollerin dikilmesini kabul etmeyeceğini karar aldığını söyledi.

Ayrıca Rus – Kafkas savaşları kurbanları anısına yapılmak istenen anıt projesinin bitirilmesi konusu görüşüldü. Son zamanlarda Adıge Xase önderliği arasında bu projenin daha geniş anlamda yapılması teklif ediliyor. Geçici ismi «Hafıza ve Birlik» olacak olan bu anıtın Adıge halkının trajik ve kahramanlık sayfalarını da göstermesi, halkın yaratıcı yönlerinin ve gelişimini sembolize etmesi planlanmakta.

AsIan Thakuşin anıtın yapılması için her türlü çabanın gösterileceği güvencesini verdi. Finansman sorununun önümüzdeki Parlamento toplantısında gündeme getirilip çözüleceğini belirtti.

Parlamentonun bu toplantısında Kazak toplumuna gençlerin Kazak kültürü ve gelenekleriyle yetiştirilmeleri için ödenek ayrılması da ele alınacak. “Kuban Kazak ordusu, Maykop Kazak koluna devlet desteği yapılması” adlı Cumhuriyet hedef programı çerçevesinde 2010-2012 yıllarında 3 yıl suresince 4,5 milyon ruble verilmesini öngörüyor.

AC Başkanı, Kuban Kazak ordusu Maykop kolunun toplumsal düzeni sağlamada sorumluluk almak istemeleri konusunda Adıge toplumunun endişelerini anladığını ifade etti.

Federal yasalarda Kazakların kamu hizmetlerine alınmalarının mutlak bir kesinlik içermediğini söyleyen başkan, bu görevin yürütmede olduğunu sözlerine ekledi. Başkan, “Adıgey çok etnikli bir bölge. Buna bağlı olarak Kazaklara cumhuriyetteki kamu düzenini sağlama fonksiyonlarının yüklenmesini uygun değildir ve milletler arası ilişkileri gerginleştirme riskini taşımaktadır” dedi.

AsIan Thakuşin cumhuriyet yönetiminin, “Adıge Xase”nin milletler arasındaki uyumu sağlayan pozitif rollerinin devamından memnun olduğunu ifade etti.

Kaynak: Adygheya.ru

Cherkessia.net

Опубликовал administrator, 1-07-2010, 16:30. Просмотров: 1496
Другие новости по теме: