Архив сайта
Сентябрь 2020 (28)
Август 2020 (33)
Июль 2020 (32)
Июнь 2020 (34)
Май 2020 (35)
Апрель 2020 (31)
Календарь
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


10 Soruda Vizesiz Rusya: Püf Noktalarına Dikkat Edin, Kapıdan Geri Dönmeyin!Vizesiz kaç gün kalabilirsiniz? Pasaportunuzun süresi ne kadar olmalı? Sadece elinizde pasaportunuzla Rusya'ya rahatça girebilir misiniz? Hangi anketi doldurmanız şart? Vizesiz rejim "polise kayıt" zorunluluğunu kaldırıyor mu? Girişte ne kadar nakit parayı dejklare etmeksizin sokabilirsiniz?

Daha fazla para varsa ne yapmalısınız? Otelde değil, arkadaşınızın evinde kalacaksanız durum değişiyor mu? İşadamı olarak da 30 gün vizesiz girebilir misiniz? TürkRus.Com, vizesiz rejimi 10 soruda özetliyor:

1 Vizesiz rejim için yasal adımlar nasıl atıldı?

İlk adım, 12 Mayıs 2010’da Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in Ankara’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında imzlanan arasında “Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma” oldı. Daha sonra, iki ülke, diğerinin topraklarına yasal olmayan yollardan kendi topraklarını kullanarak giren üçüncü ülke vatandaşlarını geri kabulü öngören anlaşmayı da imzaladı ve yasal süreç tamamlandı. 16 Mart’ta Moskova’da buna ilişkin “nota değişim” töreni de yapıldıktan sonra, öngörüldüğü gibi 30 gün sonra, yani 16 Nisan 2011’den itibarn vizesiz geçiş uygulaması resmen başladı.

2 Anlaşma, vizesiz girişi nasıl düzenliyor?

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın resmi açıklamasına göre, “hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ile hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Rus vatandaşları birbirlerinin ülkelerine 30 günden fazla kalmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat edebileceklerdir. Vize muafiyeti 180 gün içerisinde toplamda 90 günü aşmayacak şekilde geçerli olacaktır.”

3 Rusya’ya girerken pasaportun süresinin bir önemi var mı?

Bu konu, aslında uygulama ile netleşecek bir durum. Çünkü Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesindeki 14 Nisan tarihli resmi açıklamaya göre, “Geçerli pasaporta sahip Türk vatandaşlarının pasaport dışında başka herhangi bir belge ibraz etmesine gerek olmamakla birlikte, pasaport geçerlik süresinin asgari 30 gün olması gerekmektedir.” Ancak bu konuda Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin’in yaptığı “Pasaport sürelerinin en az 6 ay olması” uyarısı da var. Genel olarak Rus tarafının uygulamalarında, 6 aydan kısa süreli pasaportla girişlerde sorun yaşandı, yine yaşanabilir. Bunun için vatandaşların, ummadıkları bir uygulamaya muhatap olma riskine karşı, “en az 6 ay geçerlilik süresi olan” pasaportla gelmeleri önerilir. Yırtık, yıpranmış, tel zımbası kopmuş eski tip pasaportlarla gelmek de muhtemelen “aynı uçakla iade”ye neden olabilir.

4 “Uçaktan indim, gümrük kontrol noktasına gittim, sadece pasaportumu göstermem yeterli olacak mı?”

Bir kere Rusya’ya girişte her yabancının “göçmen anketi” doldurması şart. Bu, eğer 7 günden fazla kalacaksanız, şehirde polise yaptıracağınız "registrasyon"dan farklı. Bu küçük form, genelde tüm uçaklarda iniş öncesi hostesler tarafından dağıtılıyor. Burada istenen bilgileri eksiksiz olarak girin. Pasaportunuzla birlikte bu formu gümrük memuruna verin. Memur bu formu mühürledikten sonra yarısını size iade edecek. Bunu kesinlikle kaybetmeyin. Şehirde oteliniz aracılığıyla polise “registrasyon” sırasında bu formu da göstermeniz gerekiyor. Ayrca şehir sokaklarında polisin kimlik kontrolü yapması sırasında hem pasaportunuzu, hem “göçmen anketi”ni, hem de poliste yaptırdığınuz registrasyon mühürünü göstermek sorundasınız. Yoksa polis sizi karakola götürebilir ve para cezası ödemek zolrunda kalabilirsiniz.

5 Rusya’ya vizesiz olarak girdikten sonra çıkana kadar başka bir işlem yapmak gerekmiyor mu?

Yasa yeni değişti. Daha önce 3 güne kadar registrasyon gerekmiyordu, şimdi 7 güne çıktı. Yani eğer 7 günden fazla kalacaksanız polise registrasyon gerekiyor. Rusya’da illegal duruma düşmemek için “registrasyon” ya da “göç kaydı” yapılması olmazsa olmaz. Türk Dışişleri Bakanlığı bu konuda şu açıklamayı yaptı: “ Rusya Federasyonu’na seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın “göç kaydının” 7 iş günü içinde yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, ziyaretçiyi kabul eden tarafın (otel, yanında konaklanacak aile veya şahıs vb) bildirimde bulunması gerekmektedir. Bildirim posta yoluyla ya da doğrudan Federal Göç Kurumu birimlerine yapılabilir. Rusya içinde bölge değişikliği durumunda yeniden başvuru gerekmektedir.” Yani Moskova'ya gelip, registrasyon yaptırıp, bir hafta sonra diyelim ki Kazan'a gittiniz, orada da yeniden registrasyon yaptırmanız gerekecek.

6 Vizesiz rejimden, seyahat amacı ne oursa olsun tüm Türk vatandaşları yararlanabilecek mi?

Kesinlikle hayır! Bu düzenleme sadece “turistik amaçlı” geziler için geçerli. Rusya’da uzun süreyle kalan, çalışan, okuyan, iş gezisine gelenlerin kendi durumlarına uygun vizeyi Rus makamlarından alması şart. Bakanlık bu durumu şöyle açıklıyor: “Türk vatandaşları çalışma, uzun süreli ikamet (30 günü aşan süreler için), aile birleşimi, öğrenim, eğitim, ilmi araştırma ve montaj-bakım-onarım gibi özel meşruhatlı seyahatlerinde Rusya Federasyonu’nun ilgili temsilciliklerinden alınacak vizeye tabi olmaya devam edecektir.”

7 Türk vatandaşları vizesiz giriş hakkından bir yıl içinde kaç defa yararanabilirler?

Giriş sayısıyla ilgili bir sınır yok. Ama kalış süresinin toplamı iyi hesaplanmalı. Toplam kalış süresi 180 gün zarfında 90 günü aşmaz. Bir yıl içinde de 180 günle sınırılı. Zaten 180 günden fazla kalanlar o ülkede “sürekli kalan” grubuna giriyor ve statüsü değişiyor.

8 Rusya’ya girerken ne kadar nakit para sokabilirim?

3 bin dolara kadar olan dövizi (tüm döviz cinlserindeki paranın toplam değeri) deklare etme gereği duymadan “yeşil koridordan” geçerek çıkarabilirsiniz. Eğer 3 bin ila 10 bin dolar arasında nakit para taşıyorsanız, “kırmızı koridor”dan çıkmak ve deklarasyon formu doldurup gümrük memuruna mühürletmek zorundasınız. Yoksa bu parayı ülkeden çıkaramazsınız ve “kaçakçı” suçlamasıyla karşılaşırsınız.

9 “Otelde değil, Moskova’da sürekli yaşayan ve çalışan arkadaşımda kalacağım. Yine de polise registrasyon yaptırmam şart mı?”

Evet. Eğer otelde kalacaksanız, otel sizin adınıza bu işlemi yapacağı için sorun yok. Ama dışarıda kalacaksanız bu durumda sizi misafir edecek kişinin, evinin bağlı olduğu karakola sizinle birlikte gidip registrasyon yaptırması şart. Tabii o kişinin o adreste yaşadığını resmi kontrakt ile belgelemesi de bir başka şart. Yani vize kalktı ama “registrasyon” sıkıntısı devam ediyor. Eğer 3 günden fazla kalmayacaksanız registrasyona gerek yok.

10 “İşadamıyımı, ya da işçiyim. Ben de vizesiz girebilir miyim?”

Havaalanı gümrük polisi sizin “turist” olduğunuza kanaat getirmeze girişte sorun yaşayabilirsiniz. Eğer “Neden Rusya’ya geldiniz?” sorusuna, “Bir iş görüşmesine, fuara geldim” diye cevap verirseniz, otel rezervasyon belgeniz (voucher) bile olsa gümrük polisi, “Siz iş vizesiz almak zorundaydınız. Vizesiz giriş sadece turistik amaçlı ziyaretler için geçerli” diyerek giriş izni vermeyebilir. Yani gümrükteki beyanınız çok önemli. (TürkRus.Com Özel)

turkrus.com
 (голосов: 0)
Опубликовал administrator, 17-04-2011, 21:59. Просмотров: 1765
Другие новости по теме:
Rusya İstanbul başkonsolosu: Vize kalktı diye kimse havaalan ...
2014-2015 eğitim öğretim yılı yabancı uyruklu ...
Medvedev, Abhazya Rus üssünü ziyaret etti
KAFFED Suriyeli Kardeşlerimiz İçin Bir kez Daha RF Devlet Ba ...
V.Chirikba, İstanbul Kafkas Kültür Derneği'ni Ziyaret ...