Архив сайта
Сентябрь 2020 (28)
Август 2020 (33)
Июль 2020 (32)
Июнь 2020 (34)
Май 2020 (35)
Апрель 2020 (31)
Календарь
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


Suriye’de yaşayan Çerkeslerin günümüzdeki durumlarının 60’lı yılların sonundaki durumdan farklı yönleri var. O tarihlerde Suriye’ye İsrail saldırmış ve Çerkeslerin yaşadıkları toprakları işgal etmişti. Şimdi ise Suriye’de bir arap devrimi veya dünya imparatorluğuna karşı savaş yürütülüyor.

St’aşu Yahya ile 1967’de Suriye'den Mülteci Konumuna Düşen Çerkeslerin Durumu Hakkındanatpressru.info: El-Kuneytra kenti yakınlarındaki Golan tepelerinde ne kadar Çerkes yaşıyordu?

St’aşu Yahya: Tahmini 100-150’şer aileden oluşan 12 köy vardı. Onlar Golan tepesinde değil El-Kuneytra vadisi ve çevresinde yaşıyorlardı. Sürgünü ben gözlerimle gördüm, o zaman 19 yaşındaydım.

natpressru.info: Bu bölge İsrail tarfından işgal edilince burada yaşayanların bir kısmına Şam civarına göçleri teklif edilmiş...

St’aşu Yahya: Hiç kimse evlerini inşa etmelerine yardım etmedi. Arsaları kendileri satın aldı ve evlerini inşa ettiler. Burası kentin dışında idi, merkezinde değil. Bir kaç yerde, iskanın rahat olduğu söylenebilir.

natpressru.info: Mültecilerden bazılarının ABD’ye yerleşmesi nasıl oldu.

St’aşu Yahya: 67- yılında, 6 gün savaşlarından önce buraya gitmek isteyenler vardı. Özellikle gençler arasından işsiz kalanlar mülteci konumuna düştüler. ABD’deki ‘Tolstoy’ isimli yardımlaşma vakfı’ nın desteği ile oldu. İsteyenler ilk önce Ürdün ve Almanya’ya ardındanda Amerika'ya götürüldü.

Gelişmeler böyle başlamıştı ve 68-70’li yıllarda zirvesindeydi. Hatta bugün de devam etmekte. Elbette bugün o kadar geniş çaplı değil.

natpressru.info: New Jersey eyaletine değil mi?

St’aşu Yahya: Patterson kenti Arkansas eyaleti. Ben orada bulunmadım. Ama, günümüzde hala gençlik arkadaşlarımdan orada yaşayanlarla görüşüyoruz. Oradan bana, Adıgey’e misafirliğe geliyorlar.

natpressru.info: Peki, o tarihlerde SSCB’ye dönmek isteyenler olmadı mı?

St’aşu Yahya: Böylesi bir şeyi gerçekleştirmek Amerika'ya gitmekle kıyaslanırsa oldukça zordu. SSCB kapalı bir ülkeydi, bırakın geri dönmeyi ziyaret edebilmek bile önemli bir şeydi. Suriye Kominist Partisi o tarihlerde Suriye ile Sovyetler Birliği'nin arasındaki ilişkileri yakınlaştırma çabasındaydı. Çerkeslerin vatanlarına dönmeleri bu konuda mevzubahis edilmedi.

Örnek olması açısından, benim vatana dönüşüm ancak 1985 yılında olabildi.

natpressru.info: Ben Kominist Çerkeslerin vatanlarına dönmek isteklerini bildirdiklerini duymuştum.

St’aşu Yahya: Ben de böylesi şeyler duydum. Bu şekilde geri dönmek istediğini bildiren aile sayısı 5-6 kadardı. Onların bir yerlere böyle müracaat etmiş olmaları mümkün. Onların geri dönmelerine ilişkin gerçekte bir yasak ta yoktu ama istenen tüm belgeleri hazırlayabilirsen.

Ama, kısaca bu insanların başvuruları ya Suriye yönetimince ya da SSCB tarafından, mesela yeni şartlara adapte olamayacakları vs. gibi bir sebepten ele alınıp durduruldu.

natpressru.info: Suriye’de yaşayan Çerkeslerin günümüzdeki durumlarının 60’lı yılların sonundaki durumdan farklı yönleri var. O tarihlerde Suriye’ye İsrail saldırmış ve Çerkeslerin yaşadıkları toprakları işgal etmişti. Şimdi ise Suriye’de bir Arap devrimi veya dünya imparatorluğuna karşı savaş yürütülüyor. Her ikisi de bizim için aynı şey, Çerkeslerin kaderi için değişen bir şey yok: eğer Başar Esat direnebilirse, onlar rejim taraftarları iseler bile zorluk içerisindeler.

St’aşu Yahya: Bence günümüzde zor bir pozisyonda olan Çerkesler, sadece Suriye’dekiler değil aynı zamanda Ürdün’dekilerde. Aradaki tek fark Ürdündeki Kraliyeti İngiltere'nin desteklemesi. Orada Yönetimin Çerkesleri desteklemesinin devam etmesi mümkün gibi.

Suriye’de ise bu daha kötü bir durumda. Çerkesler neredeyse yüzde yüz oranında yönetimi destekliyorlar. Çerkesler devlette çalışıyorlar. Ticaretle uğraşan Çerkes yok demek bile mümkün. Herkes devlet görevlisi. Ve devlet onlara çok değer veriyor. Hem bu, son zamanlarda ortaya çıkan bir şey de değil, her zaman böyleydi. Örneğin devletin başındaki birinci adam Başar Esat bazı Çerkes aileleri ile içli dışlı.

Ve, eğer bu yönetim ortadan kalkarsa, Çerkeslerin statüleri sağlamlığını yitirir. Şayet daha kötü olmazsa bile daha iyi durumda olmazlar, bu konuda bir acaba bile demek mümkün değil.

Her durumda, telaşlanmamak mümkün değil. Düzensizliğin hakim olduğu bir devlette her şey olabilir. Ve ben bu düzensizliğin çok yakında ortadan kalkacağını düşünmüyorum.

natpress
 (голосов: 0)
Опубликовал administrator, 5-07-2011, 01:01. Просмотров: 1582
Другие новости по теме:
«Çerkesya platformu»: Bu savaş, bizim savaşimiz değil!
Suriyeli Çerkesler, Anavatanları Çerkesya'ya Dönmek &# ...
KAFFED Suriyeli Kardeşlerimiz İçin Bir kez Daha RF Devlet Ba ...
Suriyedeki olayları yerinde incelediler
Dünya Çerkes Birliği’nin vesayetine hayır!