Архив сайта
Январь 2021 (22)
Декабрь 2020 (35)
Ноябрь 2020 (30)
Октябрь 2020 (32)
Сентябрь 2020 (32)
Август 2020 (32)
Календарь
«    Январь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


Değerli Çerkes kardeşlerim, harekete geçmeli ve sesimizi duyurmalıyız. Nalçık İnsani Çalışmalar Enstitüsü’nün kapatılma ihtimali var. Dünyada Çerkes dili , kültürü ve tarihi ile ilgili çalışmalar yapan iki enstitüden biri olan bu enstitü yüzden fazla bilim adamı ile çalışmalar yürüterek inanılmaz işler üretti. Aşağıda enstitünün Rusça’dan İngilizce ve Türkçe’ye çevrilmiş olan açık mektubunu okuyabilirsiniz.

Çerkes yardım (Kabardey-Balkar İnsani Çalışmalar Enstitüsü’nden Açık Mektup)Lütfen mektubu okumak için biraz vakit ayırın ve sesimizi duyurmak için bize yardımcı olun. Bunun için Arsen Konokov basın sekreteri Zalina Shokarova’a (zalina_shokarova@mail.ru) cc’ye (press@president-kbr.ru) adresini ekleyerek mail atmanız yeterli olacaktır.

‘Kabardey Balkar İnsani Çalışmalar Enstitüsü’nün kapatılmasını istemiyoruz, bu enstitü Çerkes ulusu için çok önemlidir ve kapatılmamalıdır.’ Içeriğindeki basit bir email bunun için yeterli olacaktır.

Anavatanda yaşayan kardeşlerimiz bizim desteğimizi bekliyor. Sizden tek ricamız aşağıdaki açık mektubu olabildiğince fazla kişiye yaymanız ve yukarda belirttiğim email adreslerine ilgili mailleri göndermenizdir.


Enstitü’nün yayınladığı açık mektubun Türkçe çevirisini aşağıda bulabilirsiniz.

***

Kabardey-Balkar İnsani Çalışmalar Enstitüsü’nden Açık Mektup

Kabardey-Balkar İnsani Araştırmalar Enstitüsü ve Rus Bilimler Akademisi (KBIHS) Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin (KBR) 1926’da kurulan en eski iki enstitüsüdür.

Enstitü çalışmalarını Rus Bilimler Akademisi (KBIHS) tüzüğüne ve KBR yönetimi ile Rus Bilimler Akademisi(KBIHS) arasında 29 Mayıs 2009’da yapılan anlaşmaya uygun olarak yürütür. Bu anlaşmaya göre 34 çalışanın gideri Rusya Federasyonu bütçesinden, 61 çalışanın gideri de KBR tarafından karşılanır. Devlet İstatistikleri Federal Servisinin KBR bölgesi şubesi KBIHS kurumunu ‘Devlet kurumu’ olarak kaydetmiştir.

Enstitünün izlediği akademik-idari ve mali yapı 2009 yılında yapılan anlaşmayla oluşturulmuş ve hem federasyonun hem de KBR’nin amaçlarına uygun bir şekilde düzenlenmiştir. Rus bilimler akademisi enstitüye her yıl 20 milyon ruble (650.000 dolar) göndererek KBR üzerindeki yükü %50 azaltmaktadır. KBIHS akademik bir kurum olarak Rus Kafkasoloji biliminde lider merkezlerden biri haline gelmiş ve bir çok önemli çalışmaya imza atmıştır. Enstitü KBIHS tarafından , Rus Bilimler Akademisi, Kabardey Balkar Eğitim ve Bilim Departmanı ve Kabardey Balkar devlet üniversitesinden oluşturulan bir komisyon ile tescil edilmiştir.

Bununla birlikte, yerel bürokratların KBIHS’nin statüsü ile ilgili özellikle de enstitünün bulunduğu Nalçık merkezindeki Puşkin caddesindeki bina ile ilgili kötü niyetli planları bulunmaktadır.Bu bürokratlar tarafından enstitüye KBR bütçesinden ayrılan para kesilmiştir. Bu tür manevralar enstitü için çalışan bilim adamlarının yaptıklarını küçük göstererek ve kayda değer olmadıklarını söylerek yapılmaktadır.

KBIHS’yi kapatmaya yönelik yürütülen bu kampanyayı dehşetle izliyoruz. Son üç yıl boyunca enstitünün çalışmalarıyla ilgili sorunları tesbit etmek amacıyla bir çok teftiş yapıldı. Bu çalışma teftişleri o kadar ileri gitti ki KBR’nin yangın departmanı, polis departmanı, hukuk departmanı tarafından da yapıldı. Polis departmanı birinci şubesi tarafından enstitüde bilim adamlarınca kullanılan 13 bilgisayara el konuldu.

Bütün bu gelişmelerin KBIHS’nin kuruluşunun 85. Yıldönümünde gerçekleşmesi oldukça acıdır.

Bu sebeple –

1. KBR’de Çerkes tarihi , dili ve kültür, ile ilgili çalışmalar yapan tek akademik kurum olduğundan KBIHS’nin kesilen bütçesi yeniden geri verilmelidir.

2. Kurum KBR’nin en eski akademik kurumu olduğundan ve ticari bir yapı olmadığından zamansız teftişlerden kurtarılmalıdır.


Nassip Foundation
 (голосов: 0)
Опубликовал administrator, 1-12-2011, 13:08. Просмотров: 1707
Другие новости по теме:
İstanbul’da eski bir yapının çatı katında ilk ...
DÇB'den Nüfus Sayımı İçin Adıge Xaseler ...
Abhazya 1. Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba Vefat Etti
21 Mayıs’ta Münih’li Adıgeler de Rus Konsolosluğu Ö ...
Soçi’nin Çerkeslerine dair belgesel