Архив сайта
Январь 2021 (21)
Декабрь 2020 (35)
Ноябрь 2020 (30)
Октябрь 2020 (32)
Сентябрь 2020 (32)
Август 2020 (32)
Календарь
«    Январь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


Suriyeden yayılan haberlerin doğruluğunu daha iyi inclemek ve orada yaşayan soydaşlarımıza nasıl yardım edilebileceğini ve konu ile alakalı kanuni yaklaşımların nasıl sağlanabileceğini araştırmak üzere Adıge Cumhuriyetinden bir grup Şam'a gitmişti. Cumhuriyetimizden giden grubun başkanlığını Adıgey Cumhuriyeti Ulusal İşler, Yurtdışında Yaşayan Soydaşlar ve Basından Sorumlu Komite Başkanı Şhalaho Asker yapıyordu. Temsilciler geriye geldiklerinde Şhalaho Asker ile konu hakkında sohbet ettik.

- Moskovadan Ürdün'e uçtuğumuzda havaalanında bizi karşılayanlar arasında soydaşlarımızda vardı. Sorun hakkında son derece kaygılılar. Adıge Xase çalışanları olaylar hakkında bilgiler verdiler. Üzerinden çok vakit geçmeden Şam'a uçtuk.

- Grupta kimler vardı?

- Rusya Federasyonu federal sovyeti üyeleri, Federal Sovyet memurları varlardı. Onlar; Kejere Albert, Dere Vyaçeslav, Reşıd Feyzuhanov'du. Dünya Çerkes Birliği Başkanı Ejeho Kenşavbıy, DÇB çalışanları Beğuşe Adam ve Sehute Asker, Adıgey Cumhuriyeti Parlementosu milletvekili Ç'ermıt Muğdin ve başkalarıda gruptaydı.

-Şam da ki temaslarınız, Suriyede gördükleriniz hakkında gazetimiz okuyucuları bilgilenmek istiyorlar. Bu ziyarette en çok faydalı olan neydi?

- Konu hakkında telaşlanan hassas olan kimselerle Suriyeye gitmemiz orada da görüştüğümüz yöneticiler ve soydaşlarımızdan gerçekleri ihtiva eden haberler almamızı ben en öne alıyorum.

- Suriyede huzursuzluklar var. Savaşın ateşi ve korkunçlukları ile soydaşlarımız karşı karşıyalar mı?

- Evet. Soydaşlarımız arasında savaş neticesinde ölenler de yaralananlar da var. Kaldığımız otelin yanında büyük bir patlama oldu, binanın duvarları sallandı.

- Adıgey'e dönmek isteyen soydaşlarımızla karşılaştınız mı?

-Savaş ortamındaki birisi ile konuşurken aklındaki her şeyi açık açık söyleyemediği de oluyor. Gelmek isteyenler var, barınacakları evler, çalışacakları işler, okullar ve diğerlerini öğrenmek için sorular soruyorlar. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı toplantıda bize çok sayıda şey anlattılar. Aralarında Suriye yönetimini destekleyenler de var. Gelmek isteyenlere ülkemizin gösterebileceği kolaylıkları öğrenmek istiyorlar.

- Mıyekuapeye döndüğünüzde...

- Cumhuriyetimizin Başkanı Thakuşıne Aslan'la görüştük. Suriye ile alakalı konularda Adıgey Cumhuriyeti Başbakanı Kump'ıl Murat'ı vazifelendirdi. Bu, devlet görevlilerinin önümüzdeki dönemde de konuyla ilgileneceklerinin kanıtı.

YEMT'IL Nurbıy

Resimde Suriye'de yapılan toplantı katılımcıları

Çev. AÇUMIJ Hilmi

Аdygvoice.ru
 (голосов: 1)
Опубликовал administrator, 26-03-2012, 20:20. Просмотров: 1575
Другие новости по теме:
KAFFED Suriyeli Kardeşlerimiz İçin Bir kez Daha RF Devlet Ba ...
«Çerkesya platformu»: Bu savaş, bizim savaşimiz değil!
Karaçay-Çerkesya’daki Fral Şebzuhov Cinayeti Hakkında A ...
Anayurda Dönüş Yapmış Olanların Günü ...
St’aşu Yahya ile 1967’de Suriye'den Mülteci Konumuna Dü# ...