Архив сайта
Сентябрь 2020 (30)
Август 2020 (33)
Июль 2020 (32)
Июнь 2020 (34)
Май 2020 (35)
Апрель 2020 (31)
Календарь
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


Mıyekuape'de 5 Ocakta Suriyedeki Çerkesler için Pankart eylemi - yapılabildi mi?Suriyeli Çerkeslerin savaş bölgesinden çıkartılıp, ana vatana getirtilmesi temalı miting 5 ocak günü Maykop'ta biraz farkli bir şekilde de olsa gerçekleştirildi. Katılımcılar hedeflerinin öneminin farkında, nihayet mitingi gerçeklestirebilmiş pankart ve bayraklarla alanı doldurabilmiş olmanın memnuniyetini taşıyorlardı.

Miting için belediyeye dilekçe verenlerden Xazrail Xanakok'un Natpresse yaptığı açıklamaya göre, miting alanına henüz ulaşamadan polisler tarafindan yolda durdurulmustu.

Miting katılımcıları organizatörden önce alanda toplanmış ve polislerle karşı karşıya gelmislerdi. Polis kuvvetleri protestoculardan sayıca daha fazlaydı ve mitingin legal olmadığı gerekçesiyle kalabalığın acilen dağılmasını talep ediyorlardı. Maykop Belediye baskan yardımcısı Nikolay Dolotov'un alana gelmesiyle tansiyon daha da yükseldi. Kendisi Xanakok'un mitingin organizatorü olması gerekçesiyle derhal polis merkezine götürülmesini istedi. Xanakok ise mitingin illegal olduguna dair belge talep etti. Başkan yardımcısı telefonla belediyeyi arayarak belgenin alana getirilmesini istediysede, miting bitene kadar belge getirilmedi.

Bu arada mitingde işler yolundaydı. Hem genç hem yaşlı katılımcılar bir aradaydı. Adige-Xase yönetimi ve gençlik kolu, Çerkesya Yurtseverleri'nin alışılmış katılımı dışında, facebook aktivistleri ve hatta Moskova'dan gelen katılımcılar da vardı.

Mitingin ardından bütün katılımcılar Adige-Xase'ye çaya davet edildirler. Olaylar değerlendirildi, sonuclar çıkarıldı, gelecek planları yapıldı. Adam Bogus, Suriyeli Cerkes probleminin çözümünün bir günde bulunamayacağını, saıirla protesto eylemlerine devam edilmesi gerektiğini.

natpress

Mıyekuape'de 5 Ocakta Suriyedeki Çerkesler için Pankart eylemi - yapılabildi mi?
Mıyekuape'de 5 Ocakta Suriyedeki Çerkesler için Pankart eylemi - yapılabildi mi?
Mıyekuape'de 5 Ocakta Suriyedeki Çerkesler için Pankart eylemi - yapılabildi mi?
 (голосов: 2)
Опубликовал administrator, 6-01-2013, 16:58. Просмотров: 1549
Другие новости по теме:
Adıgey “Adıge Xase”si Danışma Kurulu Toplantıs ...
Çerkesler Anadilde Eğitim ve Televizyon Hakkı İçin ...
Cherkessia.net yazari Cetao İbrahim`e FSB`den baski
Serkan Berzeg 3 Ocakta “Suriyeli Cerkeslerin vatana getirilmesi” ni talep e ...
Adigeyde Yapilamiyan Mitingin Oykusu, - Bulent Jane