Архив сайта
Сентябрь 2021 (21)
Август 2021 (34)
Июль 2021 (34)
Июнь 2021 (34)
Май 2021 (30)
Апрель 2021 (30)
Календарь
«    Сентябрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


Topraklari toplama. Kirimdaki referendum hakkinda Abhazya ve Guney Osetya ne dusunuyor?


Rusya topraklari Kirim’la buyuyecek, peki sonrasi? Kirim Rusya’ya katilirsa, butun problemleriyle birlikte katilip, federal butceden subvanse edilen bir bolge olacak.

Moskova Bölge Valisi Andrei Vorobyov, Kirimlilara insani yardım toplama kampanyasini baslatma emrini Verdi ve bolge hükümeti Güney – Doğu Kırım Sudak kenti bulaşıcı hastanesinin yeniden inşası için banliyöleri bütçesinden 40 milyon ruble tahsis etmek niyetinde ve Alushta Kırım – Rus dostluk evinin kurulmasını finanse etmeye karar verdi.

Rusya  Kırım, Transdinyester, Abhazya ve Güney Osetya ile buyur mu?«Ve bağımsız Güney Osetya , Abhazya ve Transdinyester belirsiz durumu ile onumuzde. Rusya bütçesinden cumhuriyetlerin Kırım orneginde oldugu gibi yararlanmak istemiyor musunuz?» dedi Anton Zhelnov.

Zhelnov: Yasaya göre, başka bir ülke veya ulkenin bir kısmı Rusya'ya katılmak isterse, bu iki tarafın karşılıklı rızası ile yapılır. Ama Şubat sonunda «Adil Rusya» partisinin milletvekilleri, fiili durum zorladigi icin, prosedürü kolaylaştırma önerisini verdi.

17 Marta kadar, anayasa hukuku Duma komitesi tümgörüşleri ve önerileri toplamak durumundaydi ve 21 Martta milletvekilleri kanun tasarisini ilk okumada gecirmeliydi. Ama Kırım referandum tarihi ile ilgili acil degisikliklerden dolayi, parti lideri Sergey Mironov tüm oturumlarin önümüzdeki hafta gerçekleşecegini söyledi. Mironov’a göre, genel kurul toplantıları 11, 12 ve 14 Martta yapılacaktır.

Mironov: «Bunu uc oturumda da yapabiliriz ama kosullar zorlarsa,hepsini toptan tek oturumda halledebiliriz» dedi. Değişikliklerin özü, «Adil Rusya» editörleri tarafından kabul edilirse – Uluslararasi ikili anlasma olmadan, bir bolgenin Rusyaya katilmasi icin bolge sakinlerinin kendi referandumu yeterli.Konu Kirim oldugu icin Ukrayna'nin rızasına gerek kalmayacak.

«Adil Rusya Partisi» uyesi Denis Lebedev, problemli bolgeler uzerine konusurken Abhazya’ya degindi ve «basvururlarsa bakariz» dedi.

Denis Lebedev, milletvekili: Ben bolgemizde yasayan insanlarin,vatandaslarimizin desteklenmesinden yanayim. Orada akrabalarım var. Bugün mevcut durum kesinlikle nasil algiladigina bagli.Eger Kirim vatandaslari Rusyaya baglanmak istiyorlarsa, bunun kesinlikle desteklenmesi gerekir. Abhazya ‘ya gelirsek, böyle bir dilek varsa, o da gerçeklesmelidir. Bildiğim kadarıyla, henüz boyle bir talepleri yok.

Ancak, Abhazya'da basvuru icin bir telas yok, veya Moskova’dan bir sinyal bekliyorlar. Ancak mevcut yasalar cumhuriyetin egemenliğinin degistirilmesi konusundaki herhangi bir referandumu yasaklamaktadir.

Vyacheslav Chirikba, Abhaz Dışişleri Bakanı: Bu çok zor bir soru, su anda bunu cevaplamaya hazır değilim. Ben bunun Abhazya icin değil, diğer durumlar için geçerli oldugunu düşünüyorum. Bizde cumhuriyetin egemenliğini değiştirme konusunda referandumu yasaklayan bir yasa maddesi var. Bu yuzden gundemimizde boyle bir sorun yok.

Güney Osetya Cumhurbaşkani idaresinin ic politika başkanına gore, göre Rusya'ya katilma konusunu görüşebilmek icin, bu islemi kolaylastiracak yasa tasarisinin kabulunu beklemek gerekir.

İnal Sanakoev, Güney Osetya Cumhurbaşkanı idaresi iç politika başkanı: Belki simdilik yasa tasarısinın nasil olusacagini beklemek gerekir. Henüz hazırlık aşamasında herhangi bir şey hakkında yorum yapmak çok zordur. Yasa tasarisi olustugunda, bir yorum yapmak mümkün olacaktır .

Güney Osetya'da Ocak ayında Rusya'ya katılıma iliskin bir referandum düzenlemek için toplanildigini hatırlayın. Cumhuriyetin en buyuk partisi «Birleşik Osetya», Cumhurbaskani Leonid Tibilov’a yaz aylarında yapılacak parlamento seçimleri sırasında bir referandum düzenlemek talebinde bulundu. Fakat Tibilov herhangi bir aciklama yapmadi.

Ocak ayinda yayinimizda yer alan Guney Osetya’nin Rusya Buyukelcisi Dmitry Meadow, «Yaz referandumu olmayacak , butun bu fikirler yarim duzine partiden sadece birinin fikri» dedi.

tvrain.ru

cev. natpress
 (голосов: 0)
Опубликовал administrator, 9-03-2014, 10:53. Просмотров: 3611
Другие новости по теме:
Bugün Cenevre Görüşmelerinin 11 Raundu Yapılacak
Medvedev, Abhazya Rus üssünü ziyaret etti
Bağapş: "Ukrayna ve Belarus'un Bizi Tanıyacağın& ...
V.Chirikba, İstanbul Kafkas Kültür Derneği'ni Ziyaret ...
Karacay-Cerkes Cumhuriyeti