Архив сайта
Апрель 2021 (29)
Март 2021 (32)
Февраль 2021 (30)
Январь 2021 (32)
Декабрь 2020 (35)
Ноябрь 2020 (30)
Календарь
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Sürgün Anıtı Hakkında Görüşüldü


İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meclis üyesi Osman Güdü’nün 21.Mayıs Büyük Çerkes sürgünü hakkında mecliste yaptığı gündem dışı konuşma ve sürgün anıtı ile ilgili talebin mecliste gündeme alınması için İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş’tan talep edilen görüşme 30.06.2010 tarihinde gerçekleşti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cihan Candemir, KAFFED Onur Kurulu Üyesi Atay Ceyişakar, Dünya Çerkes Birliği Delegesi Nihat Yılmaz, İstanbul Kafkas Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Mahmut Nedim Özel, İstanbul Bahçelievler Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdoğan Yaşar, İstanbul 1864 Kafkasyalılar Kültür Derneği Başkanı Saffet Öztürk, Ankara Kafkas Kültür Derneği Üyesi Yusuf Taymaz ve İ.B.Ş.B meclis üyesi Osman Güdü’nün de katıldığı ziyarette İstanbul’da Büyük Çerkes Sürgünü ile ilgili anıtın yapılması talebi görüşüldü.

Çerkesler ve kültürleri hakkında Sn. Topbaş’a bilgi veren Cihan Candemir, Türkiye’de yaşayan ve sürgünün acılarını her 21 Mayıslarda anan Çerkes toplumu adına Beşiktaş’ta bir sürgün anıtı ile ilgili mecliste talep edilen isteği yineledi.

Mahmut Nedim Özel ve Nihat Yılmaz’ da İstanbul’da kültürel etkinliklerin yapılması ve devamı için yer taleplerini dile getirdi.

Osman Güdü, mecliste 21.Mayıs ile ilgili konuşma yaptığını ve konuşma metninin sonunda da Türkiye’de yaşayan tüm Çerkesler adına bu talebi dile getirdiğini söyledi. Ayrıca 12 milyonluk İstanbul’un değişik semtlerinde faaliyet gösteren Kafkas Kültür Derneklerinin kültürel çalışmaları için gerekli olan imkânlarının sağlanması konusunda Sn. Kadir Topbaş’tan ilgi beklediklerini ifade etti. Cihan Candemir’in sürgün anıtı ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyetini dış ilişkiler açısından sıkıntıya sokacak bir talepte bulunmayacaklarını, ancak sürgün ile ilgili dünyanın değişik ülkelerinde ve Kafkasya’nın bazı cumhuriyetlerinde buna ilişkin anıtların yapıldığını ifade etti. Bu talebin de yanlış yorumlanmamasının gerektiğini anlattı.

Konukların taleplerini ve düşüncelerini dinleyen Sn.Topbaş kültürel etkinliklerin sürdürülmesi adına yaptığı çalışmaları anlattı. İ.B.Ş.B’ nin kendi imkânları dâhilinde yapılacak her türlü kültürel etkinliğe yer, tanıtım ve gerekli yardımları yapabileceğini, ancak dernek veya kurumlara bir mekân tahsisinin mümkün olmadığını söyledi. Ayrıca gündemin konusu olan sürgün anıtı ile ilgili olarak, konu hakkında dış işlerinden görüş alarak çalışma yapılabileceğini ifade etti. Konunun Türkiye dış işleri açısından da hassas olduğunu vurguladı. Osman Güdü’nün konu ile ilgili çalışma sürecinin biçimlenmesi talebine de, A.K.P meclis gurup başkanı ile siz çalışmaları takip edersiniz yanıtını verdi.

Görüşmeler karşılıklı iyi niyet konuşmaları ve etkinliklerin gerekliliği üzerine sürdürüldü. Sn. Cihan Candemir tarafından kendisine sürgünü simgeleyen bir tablo ve Çerkes tarihi, kültürü hakkında kitaplar hediye edildi. İstanbul Kafkas Kültür Derneği adına da Sn.Mahmut Nedim Özel tarafından bir Çerkes kaması armağan edildi. Konuklarını salon merdivenlerine kadar uğurlayan Sn. Topbaş, talepler için net ifadeler kullanmamış olsa da bu ziyaretin İstanbul ve Türkiye’de faaliyet gösteren Derneklerimiz adına olumlu bir adım olduğunu belirtmek gerekir.

Bu girişim gösteriyor ki, Türkiye’de bu güne kadar taleplerini ifade etmeyen Çerkesler, artık varlıkları ve kültürel değerlerinin yaşatılması adına gerekli olan her talebi dile getirecekler. Bu ilk girişimlerin hemen sonucu alınmayabilir. Bu bir süreçtir. Sürgün anıtı belki bu dönem İstanbul’a dikilemeyebilir. Ama bir gün mutlaka belediye meclisi kararları içerisinde yer alarak bu anıtın dikilmesi sağlanacaktır...

Osman GÜDÜ

Опубликовал administrator, 3-07-2010, 21:15. Просмотров: 1955
Другие новости по теме: