Архив сайта
Июнь 2021 (21)
Май 2021 (32)
Апрель 2021 (31)
Март 2021 (32)
Февраль 2021 (30)
Январь 2021 (32)
Календарь
«    Июнь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


V.Chirikba, İstanbul Kafkas Kültür Derneği'ni Ziyaret EttiAbhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş'ın dış politikadan sorumlu yardımcısı ve Cenevre görüşmelerinde Abhazya Delegasyonu Başkanı Dr. Viaceslav Chirikba, 14 Temmuz 2010 çarşamba akşamı İstanbul Kafkas Kültür Derneği'nde, dernek üyeleri ve davetlilerle bir araya geldi.

Abhazya'nın önce Rusya Federasyonu daha sonra da 3 ülke tarafından tanınmasına kadar olan süreci, ekonomik ve politik açıdan yaşananları kısaca özetleyen V.Chirikba, uzun süredir BM gözetiminde devam eden Cenevre görüşmelerinden Abhazya'nın neden çekildiğini açıkladı. ABD'nin Bush zamanında görüşmelere katılan ekibinin çözüm arayışında olduğunu, ama Obama tarafından atanan ekibin ise artık Gürcistan'a ABD'nin eski ilgisini kaybetmiş olması nedeniyle, çözüm için etkin bir yaklaşım içinde olmadıklarını gözlemlediklerini anlattı.Bir çeşit soğuk savaşın devamı gibi olan ve çözümsüzlüğe kitlenen görüşmelerden, şimdilik kaydı ile çekildiklerini belirtti.

Daha sonra katılımcılardan gelen sorulara yanıt veren V.Chirikba, uluslararası kuruluşların temsilcilerinin Abhazya'da bulunmaya devam ettiğini, bu durumu Abhazya'nın da desteklediğini ve istediğini söyledi.

Türkiye'de kurulan yeni Abhaz Federasyonu'nun Abazalar arasında ve Abazalar ile Adığeler arasında yarattığı ayrılığı dile getiren katılımcıları dikkatle dinleyen Chirikba, yeni kurulan federasyon ile hiç görüşmediğini ama, bunun Türkiye'de yaşayan Abaza ve Adığelerin bir iç sorunu olduğunu ve onların bunu gelecek zamanda bir şekilde çözeceklerine, yine bir araya geleceklerine inandığını söyledi. "Abhaz Federasyonu Abhazya hükümetinin talimatı ile kurduruldu" iddiaları hakkındaki soruya ise, 'kesin olarak Abhazya hükümeti kimseye böyle bir talimat vermez' şeklinde yanıtladı. Chirikba, Abaza ve Adığelerin, örneğin Soçi Olimpiyatları konusunda farklı yaklaşımları olabileceğini ama bunun ayrılığa neden olmaması gerektiğinin altını çizdi. Diasporada çok tartışılan Deniz Çaçkalya ve Battal Kobalhiya'nın yaptığı açıklamaların kişisel açıklamalar olarak alınması gerektiğini, bu konunun Abhazya'yı bağlamayacağını söyledi.

Abhazya'ya yatırım yapmak isteyen bir işdamının sorusu üzerine Türkiye ' den yatırımların çok az olduğunu, Abhazya'nın yeterli sermayesi olmadığı için de Karayolları gibi büyük sermaye gerektiren işlerin Ruslar tarafından yapıldığını açıkladı. Türkiye 'den daha çok yatırımcı beklediklerini ifade etti. Rusya'ya bağımlılık, konusundaki endişeleri dile getiren katılımcılara ise, 'Abhazya bir başka devletin bir parçası olmak için bağımsızlık savaşı vermedi. Abhazya bağımsız bir ülkedir ve öyle kalacaktır' şeklinde yanıt verdi. Türkiye'den beklentinin ne olduğu sorusuna ise, 'Türkiye'nin bizi tanımasını isteriz ama kısa sürede bunun gerçekleşeceğini düşünmüyoruz. O nedenle ambargonun kaldırılması, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi tanınma olmadan da yapılabilir. Türkiye Gazze'de uygulanan ambargoya karşı ise Abhazya'ya uygulanan ambargoya da karşı olmasını bekleriz' dedi.

Kendisine yöneltilen '21 Mayıs'ın Abhazya'da yasaklandığı doğru mu?' sorusunu böyle bir yasağın olmadığı cevabını veren Chirikba 21 Mayıs'ın, 31 Mayıs'ta anılmasının nedenini açıkladı. 21 Mayıs'ta Kuzey Kafkas Cumhuriyetlerinde başlayan anma törenlerinin, bir hafta sonra Kuzey Kafkas Cumhuriyetlerinden gelen heyetlerin de katılabileceği şekilde, bir önceki yönetim sırasında Abhazya'da yapılması konusunda alınmış bir karar olduğunu, ama ortaya çıkan yanlış anlaşılmaları değerlendirerek, anma törenlerinin önümüzdeki sene yeniden belki 21 Mayıs'a alınacağını belirtti.

Bugün Abhazya'ya dönecek olan Chirikba, Türkiye'de bulunduğu süre içinde edindiği bilgileri ve diasporanın beklentilerini bir rapor halinde Devlet Başkanı Bagapş'a ileteceğini belirtti.

İstanbul Kafkas Kültür Derneği

Опубликовал administrator, 17-07-2010, 09:10. Просмотров: 2068
Другие новости по теме: