Архив сайта
Июнь 2021 (17)
Май 2021 (32)
Апрель 2021 (31)
Март 2021 (32)
Февраль 2021 (30)
Январь 2021 (32)
Календарь
«    Июнь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


Anayurda Dönüş Yapmış Olanların Günü 1 Ağustos’ta Maykop’ta kutlandı

Adıge Cumhuriyeti Ulusal Müzesi önünde düzenlenen toplantıya Parlamento ve Hükümet üyelerinden bazıları, Maykop Belediyesi ile rayonların temsilcileri, Adıge Cumhuriyetinde yaşayan ulusal toplulukların sivil toplum örgütleri temsilcileri, yurda dönüş yapmış ve dış ülkelerden konuk olarak gelmiş olan soydaş Çerkesler, kültür emekçileri ve ulusun bekasına ilgi duyanlar katıldılar.

Kutlama töreni, Adıge dans gösterileriyle sona erdi. İsrail’den gelen futbolcular da danslara katıldılar.

Ulusal Müze önü, günün anlamına uygun biçimde düzenlenmişti. Anayurda dönüş yapmış olanlara ilişkin güzel sözler ve sloganlar Müze girişine asılan bezlerden okunuyordu. Ulusal ezgiler duyulmaktaydı. Herkes güleç yüzlüydü. Akşam sıcaktı, ama oturacak ve ayakta dikilecek yer de kalmamıştı, o denli çok kalabalık bir kitle toplanmıştı.

Açumıj Aybek, Nepsev Nihad, Yedıc Batıray ve St’aşu Yahya gibi dönüş yapmış hemşehrilerle konuşmalar yaptık. Yedıc Memet Türkiye’ye ziyarete gitmiş, ancak o gün Maykop’a dönmüş, kutlamalara yetişmişti.

- Eski dönemlerde olduğu gibi, -ulaklar/haberciler (Гъоухэр) topluluğun orta yerine geliyorlar, habercileri dinlemek için herkes toplanıyor. Adıgey’in tanınmış sanatçıları Vıcıhu Maryet, Murete Çepay, Ğonejıko Asyet, Afeşşeğo Fayine ve Sihu Vyaçeslav, ulusal duyguyu yansıtan şiirleri bir bir okuyorlar. Adıge toprağının güzelliği, sağlıklı ve dinlendirici iklimi yansıtılıyor, Çarlık rejiminin Adıge/Çerkes ulusuna yaptığı saldırılar ve uyguladığı soykırım politikası lanetleniyor ve geçmiş bilince çıkarılıyor.

Biz Rusyalıyız

Adıge Cumhuriyeti Kültür Bakanı,Adıgey Devlet Ödülü sahibi ve Kosova’dan soydaşlarımızın getirilmeleri sürecinde aktif emeği bulunan Çemışo Ğazıy, AC Devlet Başkanı Thakuşın Aslan ve Hükümeti adına toplantıya katılanları selamladı. Ğazıy, Adıgey’in Rusya’nın bir parçası olduğunu söyledi. Yakın geçmişe bir dönüş de yaparak, AC ilk devlet başkanı olan Carım Aslan’ın Kosova’daki soydaşlarımızın getirilmeleri işinde federal yetkililerle birlikte çalıştığını, sorunun çözmünde Carım Aslan’ın önemli çabalarnın bulunduğunu örneklerini vererek anlattı.

Toplantıda Adıge Cumhriyeti Parlamentosu Başkanı yardımcısı Sapıy Vyaçeslav, Maykop rayonu Başkanı yardımcısı Galina Hramova da birer konuşma yaptılar. Anayurda dönüş yapmış olanların tarihsel topraklarında huzur dolu bir yaşama kavuşmuş olduklarını ve mutlulukla dolu bir yaşam sürdürdüklerini anlattılar.

Dönüş yapmış olanların uyumu için toplumsal görevler üstlenmiş kişiler arasında Parlamentoda milletvekili olan Şhalaho Asker, bilim emekçisi Meşfeşşu Necdet ve dönüş yapmış olan St’aşu Yahya gibi kişiler de bulunuyor. Bu kişilerin konuşmalarını dinledik ve değerlendirmelerde bulunduk.

Dönüş yapmış Kişi Sayısı Çok Mu?

Baskı sonucu olarak ya da hileli yollarla binlerce soydaşımız ülkemizi/Adıgey’i terk etmiştir. Bu insanlar ilkin Türkiye’de konakladılar, onlardan huzur bulamayanlar Suriye, Ürdün, Almanya gibi ülkelere gidip oralara yerleştiler.

St’aşu Yahya’nın söylediğine göre, Türkiye’den 418, Suriye’den 187, Kosova’dan 165, Ürdün’den 40, İsrail’den de birkaç soydaş dönüş yapmış bulunuyor. Bu kişiler çoluk çocuğa karışmış olarak Adıgey’de barınıyorlar.

Sivil toplum hareketi ‘Adıge Xase’ Başkanı Hapaye Arambıy, ulusumuzun yeniden güçlenmesi ve ayakta kalması (bekası) için çabalarını esirgemeyen yurtseverlere teşekkürlerini sundu. Ancak Hapaye Arambıy, Kosova’dan dönenler için kurulan Mafehabl köyünde, soydaşlarımıza tahsis edilmesi gereken konut inşaatlarının hala tamamlanamadığını, 2 konuta daha gereksinim duyulduğunu anımsattı. Sözkonusu iki konut da tamamlanıp hak sahibi ailelere verildiğinde, biz de rahatlamış olacağız, dedi (*).

Meşfeşşu Necdet, her zaman olduğu gibi, ulusal nostaljiye ilişkin şiirler okudu.

Necdet Meşfeşşu, ünlü Adıge (Çerkes) yazarı Meşbaş İshak’ın, yaban ellerin soğuk rüzgarlarının kasıp kavurduğu soydaşlarımızın diaspora yaşamlarını, kuruyan bir dalın ağaçtan kopmasına benzeten şiirini okudu (**). Ulusal nostaljiyi derinlemesine gözler önüne serdi.

Meşfeşşu Necdet, dönüş konusunda başarılmış işlerin az olmadığını vurguladı. Ancak birçok sorunun bulunduğunu ve bunların aşılamamış olduğunu söyledi. Sözgelişi dönenlerin ikamet etmeleri için ayrılmış olan Maykop’taki bir konutun geri alınmaya çalışıldığını, sorunlardan biri olarak belirtti.

Kosova’dan dönüş yapan soydaşarımız, onları öz topraklarından kovmuş olan devletin (Rusya’nın) bir kararıyla geri dönmüş bulunuyorlar. Soydaşlarımız kovldukları ülke olan Rusya’nın bayrak ve devlet armasına yeniden kavuşmuş olarak yeni yaşamlarını sürdürüyorlar. Bunun bir politik anlamı olmalı. Anayurda dönüş yapanların uyumu için ayrılmış olan binada, sadece dönüşçüler değil, sivil toplum örgütleri de hizmet görüyorlar.

Önceleri bir çocuk yuvası olan ve şimdi soydaşlarımızın barındıkları ve sivil toplum örgütlerinin de merkezlerinin bulunduğu bir konutun olduğu, çeşitli ülkelerdeki Çerkesler tarafından da biliniyor. Meşfeşşu Necdet, Parlamento ve Hükümet mensuplarına dönerek, herkesin yapmış olduğu işin bir ayna gibi yaşamın içinden yansımaya devam edeceğini söyledi. Ulusu için çalışanlarla ulusuna ihanet edenlerin bir bir aynalardan yansıyacağını vurguladı. Diasporadaki soydaşlarımızla ilgilenecek bir Parlamento komisyonunun kurulması gerekiyor, Hükümet’in de benzeri bir Komisyon oluşturması yerinde olacaktır, dedi.

Şu an 30 kadar çocuk yuvası kapatılmış durumda. Hal böyleyken, anayurda dönmüş olanlara tahsis edilen rehabilitasyon (uyum sağlama) evinin geri alınması girişiminin haklı bir nedenini göremiyoruz, bir çocuk yuvası açmak gerekiyorsa, 30 yuva dururken öncelik bu konuta düşmez, başka çıkış yolları, olanaklar da vardır.

Adıge Dansları Güzelmi Güzeldir

Ulusu koruyan kahramanlar için dikilmiş olan anı taşının önü çiçeklerle donatıldı, çiçek koyanlar arasında Parlamento ve Hükümet üyeleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri de bulunuyorlardı.

Gösterilere Şevgen, Tahtamukay, Krasnogvardeyski ve Maykop rayonları ile, Maykop kenti ve daha başka yerler toplulukları katıldılar. Andzerko Çeslav, Tleçe Albert, Dzıbe Fatima, Neh’ay Fatima, Sihu Asker, Dzıbe Mıhamet, Mirzoyeva Camiliye ve daha başkaları şarkılarıyla geceyi şenlendirdiler. Pşınave/akordiyonist Vınereko Askerbıy’ın çaldığı ezgiler topluluğu coşturdu.

Sanatçı Coleko Reşid’in yönettiği Adıge dans gösterilerinde gençler bol bol dans ettiler, birincilikler için yarıştılar ve derece alanlara ödülleri verildi. Değerlendirme Kurulu kızlar arası yarışmada en iyi dansçı olarak Murad Sirin’i seçti.

Toplantıda Adıge yiyecekleri yendi, insanlar dinlenmiş oldular.

Yemıt’ıl Nurbıy

Adıge Maq,3 Ağustos 2010

Çeviri:Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net
Опубликовал administrator, 5-08-2009, 15:21. Просмотров: 1574
Другие новости по теме: