Архив сайта
Июль 2021 (31)
Июнь 2021 (34)
Май 2021 (30)
Апрель 2021 (30)
Март 2021 (32)
Февраль 2021 (30)
Календарь
«    Июль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру

Soobtsoko İlyas: Amacımız Adıge Diasporası ile İşbirliği ve Dayanışmayı SağlamakSon yirmi yıl içerisinde ulusal hareket ‘Adıge Xase’de politik bileşenler dominant durumda. Farkedilmiyor ama toplumsal hareket Adıge Xase pratik çözüme sahip problemlerle ilgilenmekten uzaklaşıyor.

Natpress: Sayın İlyas Aslanoviç! Son dönemlerde basında, Adıge (Çerkes) Ulusunun geleneklerinin yeniden canlandırılması amacıyla yeni kurulmuş olan Adıge Cumhuriyeti, Adıgeysk bölgesel toplumsal hareketi olan ‘Adıge Xase’ isimli organizasyonun farklı konularda inisiyatifini ortaya koyduğunu görüyoruz. Böylesi bir kuruluşun oluşturulmasını neye bağlayabiliriz?

Soobtsoko: Son yirmi yıl içerisinde ulusal hareket ‘Adıge Xase’de politik bileşenler dominant durumda. Farkedilmiyor ama toplumsal hareket Adıge Xase pratik çözüme sahip problemlerle ilgilenmekten uzaklaşıyor. İşte bu yüzden Ulusal-Kültürel konularla alakalı somut projeler üretmek ve üzerinde çalışmak üzere yeni bir toplumsal kuruluş oluşturuldu. Bu temel doğrultuya uygun olarak Bizim organizasyonumuz Adıge diasporası ile her türlü yönde işbirliği ve dayanışma içeren faaliyetlerde bulunuyor.

Natpress: Adıge Xase son dönemlerde hangi problemleri çözmüştür; Günümüzde bu STK ne ile meşguldür?

Soobtsoko: Adıge Xase’nin çözümü üzerine yoğunlaştığı iki grup sorun var.

İlk grupta yer alan faaliyetler: Çerkes Diasporasındaki yatırımcıları Adıge Cumhuriyeti’ne çekmek, Adıge Cumhuriyeti’ndeki müteşebbisler ile diasporadaki Çerkes işadamları arasında ilişkilerin geliştirilmesi ve Adıge Cumhuriyeti’nde yatırım alanları açmak, Adıge Cumhuriyeti devlet organları ile Adıge Cumhuriyeti yerel yönetim organları ile diaspora arasında ilişkileri sıkılaştırmak.

İkinci grupta yer alan faaliyetler ise: Diasporaya geniş kapsamlı kültürel-aydınlatıcı programlarla destek olmak. Bütün bu amaçlar doğrultusunda bizim organizasyonumuz devletin yurtdışında yaşayan yurttaşlarımız ile alakalı politikası çerçevesinde yürütülmektedir.

Son altı ay içerisinde organizasyonumuza bağlı gruplar 10 defa Türkiye’deki farklı kentlere ulaştı. İlk etapta biz kendimize görev olarak Türkiye’deki Çerkes (Adıge) işadamlarının ekonominin hangi sektörlerinde yoğunlaştığını tespit etmeyi belirledik. Bu genelde tarıma dayanan, tarımsal üretime dayanan sanayi, orman ürünlerine dayalı sektör, mobilya imalatçılığı, tekstil ve turizm sektörleridir. Ayrıca genele yayılmamakla birlikte yüksek teknoloji ve tıp sektöründe de olduğunu tespit ettik. Bunun yanısıra Adıgey’in yatırımcıya yönelik potansiyelininde sunumunu yaptık. Pratikte adını andığımız tüm bu sektörler Adıgey’in yaşamsal olarak ihtiyaç duyduğu konular. Adıgey’de tarıma dayalı, yüksek teknoloji kullanarak ağaç işlemeciliği yapacak işletmelerin gelişimi ticari gelişmeyle bağlantılı. Bunun yanısıra ülkemizin eşsiz enerji potansiyali önemli elle tutulabilen bir argüment. Doğal gaz, yakıt bizim ülkemizde Türkiye’ye kıyasla üç kat daha ucuz, elektrik enerjisi ise iki kat daha ucuz. Adıge Cumhuriyeti ulaştırma-ulaşım konusunda, enerji altyapısı ile istikrarlı-dengeli sosyo-politik yapısı ile ve bizim ortaya koyduğumuz bu inisiyatifin, tamamen Adıge Cumhuriyeti devlet organlarınca desteklenmesi ile caziptir.

Son üç ay içerisinde bizim davetimizle 4 kez Türkiyeli işadamlarından oluşan heyetler Cumhuriyetimizde ziyaretlerde bulundular. Adıge Cumhuriyeti meclisi milletvekilleri ile Tahtamıkuay rayonu yönetimi, Cumhuriyetimizde faaliyette bulunan sektörlerin temsilcileri ile defalarca bu işadamları biraraya gelip görüştüler, bu delegasyonlar ülkemizin yatırım alanındaki potansiyelini, ilgi duydukları öğrenmek istedikleri tüm sorular yanıtlanarak gösterildi. Yatırımcılarla önanlaşmalar gerçekleştirildi. Adıge Xasenin temel görevlerinden birisi Çerkes Diasporasının çağdaş üretim teknolojileri hakkındaki deneyimlerini, güçlerini Adıge Cumhuriyetine yönlendirmektir.

Ağustos ayı içerisinde Krasnodar eyaletinde tarımsal sektör konusunda çalışan ‘Kuban’ isimli firma Türkiye’de bu sektörde iş yapanlarla ilişki kurmak isteğiyle Adıge Xase ile ilişki kurdu. Biz onlarla birlikte Türkiye’ye giderek altı farklı kentte tavukçuluk üzerine çalışan, süt ürünleri üzerine çalışan, konserve üretimi ile iştigal eden fabrikalarla görüşmelerine vesile olduk. Böylece Krasnodar Eyaletininde üretim gücüne katkılarda bulunduk.

Bunun yanısıra Tahtamıkuay kasabası ile İnegöl kenti arasında anlaşmalar imazlanmasına aracı olduk. Ekim 2010 tarihinde İnegöl Belediye Başkanı ve bir grup işadamı Adıge Cumhuriyetine ziyaret için gelecekler. Yakın bir gelecekte Bursa, Yalova ve İstanbul’dan kalabalık bir işadamları grubunun gelmesini bekliyoruz. Adıge Cumhuriyeti yöneticileri, Krasnodar Kray yöneticileri ve iş kolları temsilcileri ile onları görüştürmeyi planlıyoruz.

Bizim başka bir arzumuzda Adıge Cumhuriyeti Hükümetinin yardımları ile Krasnodar Krayı ve Adıge Cumhuriyeti iş çevrelerinin katılacağı bir forum düzenlemek. Fakat böyle geniş çaplı bir toplantı büyük bir ön hazırlık yapılmasını da gerektiriyor. Diaspora iş çevrelerini Adıgey’in potansiyelinin ve ülkemizde uygulanan kanun ve yürütmeliklerin net olarak ortaya konulması gerekiyor. Forum bu tipteki çalışmaların ardından ortaya konulmalı ve neticesinde kontratlar imzalanmasını, belirli projelerin uygulanmasını ve kültürel olarakta tanıtımın gerçekleşmesini sağlamalıdır. Biz 2011 yılı sonbaharında bu kadar geniş çaplı bir organizasyonun gerçekleştirilebileceğini umuyoruz. Arada kalan bu zaman diliminde Adıge Cumhuriyeti ile iş çevreleri arasında bir dizi ziyaret daha organize edebiliriz.

Adıge Xase planladığı Ulusal-Kültürel program çerçevesinde Adıge Dili ve Edebiyatı ve Adıge Ulusal Dansları konusunda iki öğretmeni İnegöl’e yolladı. Ardından Bursa Adıge Xase’sinin istemi ile gönderilen Adıge dili ve edebiyatı öğretmeni vize problemlerinden dolayı İstanbul’da sınırdışı edildi. İstanbul onu sınırdışı etti. Tabii bu bizde büyük hayal kırıklığına yolaçtı.

Adıge Xase Temmuz ayında İnegölde düzenlenen uluslarası festivale ‘Zori Maykop’ isimli grubun katılımını finanse etti. Adıge Xase’nin bu konuda yaptığı masrafları Adıge Cumhuriyeti hükümeti karşıladı bu konuda Adıge Cumhuriyeti Başkanı ve hükümet üyelerine şükran duyuyoruz. Eylül ayı içerisinde ‘Çerkesya ve Çerkes ulusunun antik dönemlerden günümüze tarihi’ ismiyle Türkiye’de diasporada yaşayanlara yönelik hazırlanacak ders ve yardımcı ders kitapları için bir yarışma düzenleyeceğiz. 10 Eylül tarihinde yazarlarla kontrat imzalanacak, Tüm bu proje Ocak 2011 tarihinde sonuçlandırılacak.

Biz aynı zamanda Adıge Cumhuriyeti hükümetinin yurtdışında yaşayan soydaşlarımızın gönüllü yerleşimleri üzerine bir program üzerinde çalışılması ve Adıge Cumhuriyeti Bakanlar kuruluna bizim organizasyonumuz tarafından sunulan anlaşma ve işbirliği önerisi sunduk.

Günümüzde Adıge Cumhuriyeti ve BDT ile ilişkilerden sorumlu ferderal büro arasında yurtdışında yaşayan hemşerilerle alakalı uluslarası insani işbirliği ve dayanışma üzerine bir anlaşma hazırlığı sürüdürülüyor.

Bu anlaşma STK’ların, hemşeriler ile alakalı devlet programı dahilinde tamamlayıcı hukuksal mekanizma içerisinde yer almasına imkan veriyor.

Biz özellikle Rus kültür ve bilim merkezlerinde, Suriye, Ürdün ve Türkiye’de anadilde eğitim, kültür, tarih, dans ve diasporada yaşayan Çerkes(Adıge)lerin Rusça öğrenmeleri hususları ile ilgileniyoruz. Milyonu aşan sayıda Çerkes diasporasının yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti’nde amaca uygun olarak Rusya Kültür merkezleri açılmasını uygun görüyoruz.

Biz tamamen eminizki, Adıge Cumhuriyeti yönetimi ve devlet organlarının yardımı olmadan federal yetkililer ile bu sorunun çözülmesini imkansız görüyoruz, bu aşamada biz devletin yerini tutamayız.

Natpress: Siz Adıge Cumhuriyeti yetkilileri ile işbirliğini ve onları eleştirmeyi nasıl bir arada gerçekleştirebiliyorsunuz?

Soobtsoko: Adıge Xase politik faaliyetlerde bulunmuyor. Bu politik partilere mahsus bir ayrıcalık. ‘Adıge Xase’nin yaptığı açıklama; Prezident-Başkanlarla alakalı Ramzan Kadirov’un inisiyatifine karşı, Adıge Xase üyelerinin somut sorun üzerindeki, vatandaşlık pozisiyonlarının dile getirildiği bir açıklamaydı. Adıge Cumhuriyeti Prezidenti(başkanı) ve meclisinin bu tip yaklaşımlar üzerine Adıge Cumhuriyeti’nin modern anayasal-hukuki statüsünün korunması üzerine çalıştıklarına eminim.

Kaynak: Natpress

Cherkessia.net

Опубликовал administrator, 30-08-2010, 14:03. Просмотров: 1990
Другие новости по теме: