Архив сайта
Апрель 2021 (29)
Март 2021 (32)
Февраль 2021 (30)
Январь 2021 (32)
Декабрь 2020 (35)
Ноябрь 2020 (30)
Календарь
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


Yaklaşık bir senedir Suriye’de nelerin yaşandığını ve daha nelerin yaşanabileceğini artık hepiniz biliyorsunuz. Savaşın ve büyük acıların eli kulağında.

«Çerkesya platformu»: Bu savaş, bizim savaşimiz değil!Suriye halklarının “daha çok demokrasi, daha çok özgürlük” talepleri ile başlayan direnişi, bugün artık kimin elinin kimin cebinde olduğunun bilinmediği bir kaosa dönüşmüş durumda.

Bir yanda Suriye’ye dışarıdan müdahale eden güçler; diğer yanda buna direnen bir Esad! Sokaklarda eli silahlı “militanlar”, halka acımasızca kurşun sıkan bir iktidar! Şimdiden “kurtarılmış bölgeler”den, başkentin varoşlarına kadar ulaşmış çatışmalardan ve binlerce ölüden bahsediliyor.

Ve savaşın böyle yayılması, Suriye’de yaşayan Çerkesleri de yavaş yavaş içine çekip, taraf olmaya itiyor. Hem Esad, hem de “muhalifleri” Çerkesleri kendi saflarında savaşmaya zorluyor, yoksa “cezalandırmakla” tehdit ediyorlar.

Yani Suriye, artık neredeyse “bir korku imparatorluğu”na dönüşmüş durumda. İnsanlar telefonda açık açık konuşmaktan, kendilerine yardım etmek isteyenlerle görüşmekten dahi korkuyorlar. Çerkes kimliklerini saklıyor, geride bırakacakları ailelerinin başlarına bir şey gelir korkusuyla seyahata çıkamıyorlar.

Ancak, bu savaş bizim savaşımız değildir! Çünkü ne Esad, ne de muhalifleri Çerkeslere daha güzel bir gelecek, varlıklarını devam ettirebilecekleri demokratik bir düzen veya haklar ve özgürlükler vaad etmiyorlar.

Bu nedenle, dünyanın dört bir tarafına dağılmış olan biz Çerkesler, soydaşlarımızın yaşamlarından kaygı duyuyor, onların artık kaosun hükmettiği Suriye’den kurtarılarak anavatanımıza getirilmelerini istiyoruz. Çünkü Çerkeslerin kendilerini güvende hissedecekleri, gelecek korkusu olmadan yaşayabilecekleri tek yer anavatanımızdır, Çerkesyadır.

Bu konuda tüm dünya Çerkesleri arasında ortak bir irade ortaya çıkmış, Cumhuriyetlerimiz de Suriye’de yaşayan soydaşlarımızı kurtarmaya, anavatanımıza getirmeye hazır olduklarını ilan etmiş durumdalar.

Rusya Federasyonu, savaş ve kaos Suriye’de adım atmayı imkansız kılacak kadar yayılıncaya kadar beklememeli, Suriye’de yaşayan Çerkesleri Çerkesya’ya tahliye etmeli; ama bu yardımını da ileride “Çerkes Sorunu”nu süistmal etmek için kullanmamalıdır.

Bizler, “ÇERKESYA PLATFORMU” olarak, Rusya’ya, uluslararası kuruluşlara ve tüm dünyaya Çerkeslere yardım elini uzatmaya, bütün Çerkesleri de Suriye’de yaşayan soydaşlarımızla yardımlaşmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.

Bugün “Çerkes Ulusu” olma, bugün “Çerkes Ulusu” için çalışma günüdür.

YAŞASIN ÇERKES ULUSU! YAŞASIN ÇERKESYA!

Cherkessia.net

natpress

«Çerkesya platformu»: Bu savaş, bizim savaşimiz değil!
 (голосов: 0)
Опубликовал administrator, 1-02-2012, 16:26. Просмотров: 1994
Другие новости по теме:
Suriyeli Çerkesler, Anavatanları Çerkesya'ya Dönmek &# ...
St’aşu Yahya ile 1967’de Suriye'den Mülteci Konumuna Dü# ...
KAFFED Suriyeli Kardeşlerimiz İçin Bir kez Daha RF Devlet Ba ...
Suriyedeki olayları yerinde incelediler
Avrupalı Adıgelerden 21 Mayıs Çağrısı