Архив сайта
Июль 2021 (36)
Июнь 2021 (34)
Май 2021 (30)
Апрель 2021 (30)
Март 2021 (32)
Февраль 2021 (30)
Календарь
«    Июль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


Ocak ayı sonlarında, Interpol tarafından arandığı belirtilen Türkiyeli bazı kişilerle ilgili yapılan soruşturmada bilgilerine başvurulacakları gerekçesiyle, evlerinden veya farklı yerlerden alınarak Maykop FSB binasına götürülen yazarlarımız Çetao İbrahim ve Çetao İnal, kendileriyle hiç bir bağı olmayan kişiler hakkında sorgulanmışlardır.

Cherkessia.net yazari Cetao İbrahim`e FSB`den baskiEvinden alınarak FSB merkezine götürülen Çetao İbrahim`in TC pasaportuna el konuldu ve bugune kadar da geri verilmedi. Kendisine RF vatandaşlığını alırken neden Turkiye vatandaşlığından çıkmadığının sorulması üzerine, İbrahim Çetao, kendisinin vatandaşlik aldığı zaman RF yasalarının böyle bir talep içermediğini söyledi.

Çetao`nun sorgulanması Adige Xase yönetim kuruluna, çesitli bakanlara ve Adige Cumhuriyeti başbakanı Kumpil Murat`a kadar iletildigi bildiriliyor.

11 Şubat tarihinde Adige Xase`nin Suriye Çerkesleriyle ilgili olağanüstü genel kurulunun yapıldığı günün sabahı, kimileri evlerinden alınarak, kimileri de çağırıldığı FSB merkezinde, saatlerce tutularak sorgulanan Çetao Ibrahim, Çetao Inal, Meşfes`u Necdet Hatam, Berzeg Nihat, kongrenin bittigi saatlerde salıverildiler. Yedic Memet`in de aynı saatlerde savcılıkta sorgulandığı bildiriliyor.

Yazarımız İbrahim Çetao pasaportunun kendisine geri verilmesi icin 13 Subat`da yaptığı yazılı müracaat sonrası tekrar ifadeye çağrıldı ve sorgu esnasında kendisine yasadışı olarak; TC vatandaşlığından çıkmadan RF vatandaşlığını almış olması sebebiyle mahkemeye verilerek RF vatandaşlığından çıkarılacağı sözlü olarak tebliğ edilmiştir.

Çetao İbrahim, 08 Mart tarihinde de Adige Khase – Çerkes Parlamentosu baskanı Hapaye Arambiy`e konuyla ilgili olarak yazılı bir dilekçe de verdi.

FSB içinde yetkilerini aşan bir kliğin işgüzarlığı olarak tahmin ettiğimiz bu olayın en kısa zamanda kovuşturularak sonuçlandırılmasını ve Suriye’deki Çerkeslerin durumuyla ilgili gündemin kızıştığı bu günlerde, RF`nu yönetiminin Suriye Çerkeslerinin anavatanlarına dönüşlerine olumlu bakmasini engelleyerek, imaj bozmak isteyen kimi iç güçlerin, Çerkeslerin anavatanlarına dönüş haklarını engelleyemeyeceklerini, dönüş yapmış olan arkadaşlarımıza yapılan bu türden baskı ve sindirme politikalalarının da asla kabul edilemeyeceğini ve tüm haklarını sonuna kadar her türlü platformda savunacağımızı beyan ediyor, yetkilileri acilen göreve çağırıyoruz.

Cherkessia.net

Mıyekuape – 08 Mart 2012
 (голосов: 1)
Опубликовал administrator, 9-03-2012, 18:57. Просмотров: 1828
Другие новости по теме:
Krasnodar Adıge Xase’si İbrahim Yağan’a Yapılan Sald ...
KAFFED Suriyeli Kardeşlerimiz İçin Bir kez Daha RF Devlet Ba ...
İbrahim Yağan’ın Yardımcısı Dövüld& ...
Adıgey “Adıge Xase”si Danışma Kurulu Toplantıs ...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir To ...