Архив сайта
Июнь 2021 (22)
Май 2021 (32)
Апрель 2021 (31)
Март 2021 (32)
Февраль 2021 (30)
Январь 2021 (32)
Календарь
«    Июнь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


İstanbul’da, İstanbul Çerkes Derneği ofisinde, 6 mayısta tutulan Türkiye’de bulunan birçok bölgenin Çerkes Kuruluşları buluşmasına misafir olarak katıldım. Bu buluşma son derece ilginçti ve karşılıklı saygı ve anlayış içerisinde sürdü. Buluşmada Çerkes kamu gündeminin önemli sorunları görüşüldü.

Sehute Asker'den ÇağrıKonuşmamın girişinde, buluşmanın katılımcılarını selamladım ve Türkiye’de mevcut olan Çerkes Organizasyonlarının iç işlerine karışmama prensibimi vurguladım ve katılımcılara karşı saygı ve güvenimi ifade ettim. Siyasi görüşler hakkında konuşurken, katılımcılara internette Uluslararası Çerkez Birliği sitesinde malzemenin yüklendiği ve orada UÇB-nın her konu üzerine siyasi tutumları ileri sürüldüğünü belirttim.

Bu davranış, Türkiye’deki Çerkez kamuoyunun görüşlerini oluşturmak için bilgi edinmesini sağlamıştır. Buluşma Türk dilinde yapılmıştır ve bana konuşmaların sadece özeti tercüme edilmiştir.

Buluşmanın ortasında, sunucu gündemde olan tüm sorunlar üzerine benim şahsi görüşlerimi sunmamı rica etti. Yaptığım değerlendirme benim kendi fikirlerime dayanan tutumlardır. Bu görüş ve fikirler Çerkezler’in siyasi sorunları üzerine şahsi bakışımı temsil eder ve değişmeyecektir.

Gündeme göre katılımcılar farklı bakış açılarını ortaya koydu, bazan da bu görüşler benim tutumuma tamamen çelişkili idi, ki bu onların kişisel kanatini ifade ediyordu. Onların görüşlerine derin saygı davranışında bulundum.

Samimi düşüncelerin tartışılmasının ve birbirine karşı saygı göstermesinin son derece menfaatlı olacağını düşünüyorum ve bunu buluşmada birkaç defa ifade etmiştim. Tekrar tüm katılımcılara ortaya koymuş olduğu tutumu, konuşmaları ve gösterdikleri itibar için teşekkür ediyorum.

Beni bu buluşmaya davet edenler, başka bölgelerin de Çerkez yöneticilerinin bu buluşmaya davet edilmesine yardımcı olmamı rica ettiler. Bu ricayı ben Adige Hase Adige, Karaçayeva Çerkezleri ve Soçi-ye ilettim. Ancak bu yöneticiler bazı nedenlerden dolayı İstanbul’a gelemedi.

Görüşmede tek oylu oylama yapıldı. Bu oylama bana tercüme edildi ve Adiga Cumhuriyetlerinin ziyaret edilmesi istenildi. Biz bu fikri selamlıyoruz ve bu ziyaretin yapılmasına yardımcı olacağız ve Adige Habze’ye dayanarak hemşerilere yakışır şekilde

Karşılanmasını temenni ederiz.

21 mayısta öngörülen buluşmanın gerçekleşme şekli için yapılan müzakere esnasında, şahsen Rusya Dederasyonu Konsolosluğu önünde protestonun yapılmasının uygun olmadığı görüşünde idim.

Yapıcı işbirliği ruhunda olması için Rusya Federasyonu, Rusya H?k?meti ve Adiga Cumhuriyetleri temsilcileri ile ilişki kurulmasının gerekli olduğuna ikaz ettim. Bu nedenle bu durum Türkiye’deki Çerkezler için tavsiye ve uyarı olmadığının, ancak benim şahsi görüşüm olduğunun altını çizdim. Bu görüşü ben tekrar kanıtlamaktayım. Ayrıca ben ötekilerin farklı görüşlerine saygılıyım, ancak burada halkımızın menfaatına olduğunu görmüyorum ve bunu somut ve açıkça belirttim.

İnternette birçok sitedeki bildirimlere rağmen ben buluşmada fotograf ve video kayıtlarının sınırlandırılması için kimseye ricada bulunmadım.

Aynı zamanda Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde protestonun yapılmaması için kendi adıma ne de Cumhuriyet Yöneticileri adına dinleyicilere yazılı şekilde hiçbir başvuruda veya çağrıda bulumadım ve de okumadım.

Benim İstanbul Çerkez Derneği ofisini 2-nci kez ziyaretimin doğru olmayan enformasyonlarla donatıldığını üzüntü ile karşılamaktayım. Türkiye’deki Çerkez kamuoyunun doğru kararlar alacağı ve doğru olmayan bildirimleri yayan kişileri tespit edeceği kanısındayım.

Hazırlamış olduğum İstanbul Memorandum projesi, buluşmadan bir hafta önce Türkiye’deki katılımcılara dağıtılması için gönderilmiş ve okuyup inceleme yapmaları hedeflenmiştir.

Ancak Memorandum sadece okunmuş, fakat katılımcılara teslim edilmemiş, ki bu toplantıyı düzenleyen kişinin koşulsuz hakkıdır. Ben bu karara da aynen saygılıyım.

7 mayısta İstanbul Çerkes Derneği’nin kararı açıklanmıştır:

а. Çerkes Soykırımı’nın muhatabı ve mirasçısı Rusya Federasyonu’nun İstanbul’daki konsolosluğu önünde 20 Mayıs Pazar günü değişik saatlerde gerçekleştirilecek olan programları önemsiyor, ayrım yapmaksızın bu programlara katılınması gerektiğini vurguluyor ve programlara katılım konusunu üyelerimizin kendi takdirlerine bırakıyoruz, bu konudaki tercihlere tamamen saygı duyuyoruz.

Bu kararın dengeli olduğunu ve bu sorun üzerine farklı fikirlere karşı saygı sağlandığı kanısındayım.

Son olarak buluşmanın tüm katılımcılarına konukseverliliklerini gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Sizleri Kavkasya’da sabırsızlıkla bekliyoruz.

21 mayıs Çerkezler’in katliam ve sürgün gününü anma vesilesiyle, Türkiye’deki tüm Çerkezlerle dayanışmada bulunuyorum. Halkımızın eğilimini gerçekleştirmesi için Yüce Tanrı’dan yardımcı olmasını dua ediyorum.

Asker Soht Başkanı Adige Khasa Krasnodar bölgesi

natpress
 (голосов: 1)
Опубликовал administrator, 15-05-2012, 22:38. Просмотров: 1935
Другие новости по теме:
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir To ...
Circassian Network (CN) Cem Özdemir’i ağırladı
Rusya İstanbul başkonsolosu: Vize kalktı diye kimse havaalan ...
V.Chirikba, İstanbul Kafkas Kültür Derneği'ni Ziyaret ...
«Köy tabelalarına anadilde isim yazıyoruz!»