Архив сайта
Июль 2021 (36)
Июнь 2021 (34)
Май 2021 (30)
Апрель 2021 (30)
Март 2021 (32)
Февраль 2021 (30)
Календарь
«    Июль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ГОЛОСОВАНИЕ НА САЙТЕ
Какая страна, на Ваш взгляд, примет больше беженцев-черкесов из Сирии?
Российская Федерация
Соединенные Штаты Америки
Ни та, ни другая
СМС-помощь


Аслан Шаззо на сервере Стихи.ру


Rusya genelinde faaliyette bulunan «Adıge Xase» örgütleri Suriye Cerkeslerinin icinde bulunduğu zor duruma son vermeye kararlıSuriye'de ki insani durum ve bu arap ülkesindeki Çerkes azınlığın problemleri 14 temmuzda Maykop'da gerçekleştirilen Rusya Federasyonu Çerkes sivil toplum örgütleri koordinasyon meclisi toplantısının gündem maddesiydi. Toplantıya Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar Cumhurıyeti, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti, Krasnodar Krayı, Moskova ve St. Petersburg Adıge Xase liderleri katıldı. Toplantıda alınan karar göre, Rusya Çerkes sivil toplum örgütleri arasında konuyla ilgili kurulacak bir komisyon RF Başkanlık dairesi ve RF Federal Meclisinde görüşmelerde bulunacak.

Rusya Çerkes sivil toplum örgütleri merkezi Strazburg'da bulunan Avrupa Parlamenterler meclisini de sonbahar oturumunda ziyaret etme karar aldı.

RF Çerkes örgütleri koordinasyon komitesi Türkiye'de faaliyet gösteren Çerkes sivil toplum örgütlerine ekim ayında Istanbul'da bir konferans düzenlenmesini teklif etme kararı aldı. Konferansa Rusya, Türkiye, Ürdün, İsrail, ABD, Suriye, Almanya ve Avustralya Çerkes STK larının katılımı öngörülüyor.

Koordinasyon komitesi aynı zamanda bölgelerde ki sosyo-politik istikrar ve halklar arası barış ortamının korunması amacıyla Adıgey, Kabardey-Balkar, Karaçay- Çerkesk Cumhuriyetleri ve Krasnodar ve Stavrapol Krayları Kazak örgütleriyle de görüşmeyi planlıyor.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın VACİT KADIOĞLU
Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dr. Nusret Baş
ÇERKES HAKLARI İNSİYATİFİ -Sayın KENAN KAPLAN


RUSYA FEDERASYONU ÇERKES SIVIL TOPLUM KURULUŞLARININ ÇAĞRISI


Sayın Genel Başkanlar, Türkiye'deki Kafkas ve Çerkes sivil toplum kuruluşlarının lider ve üyeleri,
14 Temmuz 2013 tarihinde Maykop şehrinde (Adıgey Cumhuriyeti) yapılan, Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkesya, Krasnodar, Stavropol Eyaletleri Çerkes sivil toplum kuruluşlarını birleştiren, Rusya Federasyonu Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu toplantısının neticesinde, Rusya Federasyonu Çerkes kuruluşlarının verdiği görev üzerine, Rusya Çerkes sivil toplum kuruluşları ve Çerkes toplulukları adına size aşağıda açıklanmış çağrıda bulunmak istiyoruz.

Rusya’daki Çerkes sivil toplum kuruluşları, siyasal görüş ve ideolojik tercihlerine bakılmaksızın, Çerkes halkının en yüksek çıkarları doğrultusunda, Çerkes halkının temel menfaatlerini etkileyen siyasal ve toplumsal konular üzerinde çabalarını koordine etmek amacıyla Koordinasyon Kurulu’na birleştirilmiştir.

Suriye Arap Cumhuriyeti'nde bulunan Çerkes topluluğunun insani durumu, yurttaşlarımıza geniş kapsamlı yardımın sağlanması tarafımızdan mutlak öncelikli faaliyetler olarak kabul edilmektedir.

Çerkes halkının ikamet ettikleri ülkesine bağımsız olarak, böyle karmaşık bir insani sorununun çözülmesi için çabalarımızın koordine etme hedefine yönelik dünyadaki tüm Çerkes kuruluşlarının gayretlerini birleştirmek bizim görevimizdir.

Bu bağlamda, biz, Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkesya, Krasnodar Eyaleti, Stavropol Bölgesi, Moskova ve St. Petersburg’daki Rusya Çerkes sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sizi, Türkiye'deki Kafkas ve Çerkes sivil toplum kuruluşlarının lider ve üyeleri, siyasi ve ideolojik farklılıklarını bir yana koyarak, çabalarını birleştirerek, 2013 Ekim ayında İstanbul’da Rusya, Türkiye, Ürdün, İsrail, ABD, Suriye, Almanya ve Avustralya'daki istisnasız bütün Çerkes sivil toplum kuruluşlarının konferansını düzenlemeye çağırıyoruz.
Çerkes halkının en yüksek menfaatleri doğrultusunda, Suriye'deki insani felaketin karşısında çabalarımızı birleştirmek bizim en tabii görevimizdir.

Kısa bir süre içinde açıkça, alenen ve net bir şekilde bize, Rusya Federasyonu Çerkes sivil toplum kuruluşlarına, çağrımızın esası hakkında somut bir cevap vermenizi rica ediyoruz.

Adigey Cumhuriyeti
TK «Adığe Xase -Çerkes Parlamentosu» Thamatesi Adam Bogus


natpress
 (голосов: 0)
Опубликовал administrator, 19-07-2013, 18:30. Просмотров: 2040
Другие новости по теме:
Çerkes Kongresi: Çerkesya tek çıkış yolu
Çerkeslerden, Martin Koçesoko için adalet talebi
Çerkesler Özerkliklerini Geri İstiyor
Adıgey'in sivilleri özerkliğin budanmasından endiş ...
Ürdün Çerkesleri Kafkas Adıge Dostları Örg ...